Pere-eelarve aitab rahaasjad korras hoida

Liis Velsker
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Paljudel eestlastel jääb rahast puudu, et normaalselt ära elada.
Paljudel eestlastel jääb rahast puudu, et normaalselt ära elada. Foto: Toomas Huik

Levinud on arvamus, et kui raha on vähe, pole pere-eelarvet mõtet pidada. Tarbijaportaal minuraha.ee arvab vastupidist – kui raha napib, tuleb eriti hoolikalt jälgida, millele kulutad.

Eelarve tegemise mõte on lihtne: saada ülevaade oma tuludest ja kuludest. Kui kirjutad kuude kaupa oma sissetulekud ja väljaminekud üles, saad täpse pildi sellest, kui suur on su sissetulek, kui suured on su väljaminekud ning veelgi tähtsam: mille peale sa kulutad. Selleks tasub oma kulud võimalikult detailselt lahterdada: näiteks kulud koju ostetavale toidule, väljas söömisele, sideteenustele, eluasemele, transpordile, meelelahutusele, hobidele, lemmikloomadele jne.

Järjepidev eelarve pidamine aitab sul üles leida need mustad augud, kuhu raha lihtsalt käest kaob, ilma et sa ise sellest arugi saaksid. Näiteks väikeste emotsiooniostude peale võib kuluda su rahakotist üsnagi korralik summa. Iga nädal kolm-neli eurot otseselt mittevajalikke oste tähendab aasta kokkuvõttes üle paarisaja eurost väljaminekut.

Kui oled juba kuu aega eelarvet koostanud, on sul pilt ees, kui palju sul kuus mingi kululiigi peale raha läheb. Nüüd võiksid järgmiseks kuuks seada igale kululiigile limiidi, millest kinni pidamist regulaarselt jälgid.

Eelarve koostamise pluss on ka selles, et see aitab sul oma rahaasju pikemalt ette planeerida, sest elusündmused, mille jaoks kipub tavapärasest enam kuluma, on üldiselt ette teada. Näiteks veidi enam kui kahe kuu pärast tuleb arvestada jõulukinkide ostmisega – poleks paha juba praegu hakata selleks raha kõrvale panema.

Kui sul on vaja oma kulutusi kärpida, aitab siingi eelarve, sest saad lahku lüüa vältimatud kulutused ja välditavad kulutused. Vältimatud kulud on arved, mille maksmisest ei saa kuidagi loobuda (küll aga võib olla võimalik teatud arveid tarbimise kokkutõmbamise teel mõnevõrra vähendada, näiteks elektriarve või mobiiliarve). Välditavad kulud on näiteks meelelahutus, rõivad – nende arvelt on võimalik kokku tõmmata. Kui palju just, selgubki eelarvet tehes. 

On maitseasi, kas kirjutad tulud ja kulud paberile või kasutad arvutis Excelit – viimasel juhul on kokkuvõtete tegemine lihtsam, sest liitmised-lahutamised teeb sinu eest programm. Ka on maitseasi see, kas kirjutad oma tulud ja kulud üles igal õhtul, et midagi meelest ei läheks või analüüsid kuu lõpus kogunenud tšekkide ja internetipanga väljavõtte põhjal oma eelarve seisu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles