Enteroviirusmeningiiti haigestumine on kolmekordistunud

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Haigla.
Haigla. Foto: Ove Maidla

Tänavu on Eestis registreeritud juba 72 enteroviirusmeningiidi haigusjuhtu, mullu registreeriti kokku 26 enteroviirusmeningiidi juhtu.

Terviseameti andmetel on haigus levinud enamuses üksikjuhtudena, ühist nakkusallikat ei ole tuvastatud.

Maakonniti on haigusjuhud registreeritud järgmiselt: Tartumaal 40, Harjumaal 19 (neist Tallinnas 13), Võrumaal 5, Jõgevamaal 3, Põlvamaal 3 ja Lääne-Virumaal 2. Haigestunute vanus on 2-45 aastat. Kuni 14-aastased lapsed moodustavad 76 protsenti haigestunute üldarvust.

2012. aastal registreeriti Eestis 26 enteroviirusmeningiidi juhtu (esinemissagedus 1,9 juhtu 100 000 elaniku kohta).

Viimane haigestumise tõus oli 2010. aastal, mil haigestus 107 inimest, enamuses kuni 14-aastased lapsed.

Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini. Sagedamini haigestuvad lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud.

Peiteperiood kestab kuni 10 päeva.

Enteroviirusmeningiidi haigusvormid on mitmekesised alates kergekujulisest neelupõletikust kuni ajukelme- ja ajupõletikuni. Küllalt sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta või kergete gripisarnaste nähtudega. Tõsistematel juhtudel võivad esineda tugev peavalu, palavik, oksendamine, valguskartus ja kuklakangestus.

Nakkusallikaks on haige või haigusnähtudeta inimene. Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel, ehk nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu, samuti viirustega saastunud vee ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast paranemist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul.

Haigestumise vältimiseks tuleb täita hügieeninõudeid, eeskätt pesta hoolikalt käsi vee ja seebiga pärast tualeti kasutamist ja enne söömist. Haige kodus ei tohiks kasutada temaga ühiseid käterätikuid, nõusid, söögiriistu või muid haige poolt kasutatavaid esemeid ning puhastada tualettruumi desinfitseerivate ainetega.

Kui haigestunu on laps, tuleb talle anda haiguse ajal ainult kergesti pestavaid mänguasju, mida tuleks pesta võimalikult sageli ning mitte kasutada pehmeid või karvaseid mänguasju.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles