Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Tervis

:

Ebatervislik elustiil lühendab mehe eluiga 10 aasta võrra

Keskealised suitsetajatest mehed, kel on kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase, riskivad värske uurimuse kohaselt oma tervetest eakaaslastest umbes 10 aastat lühema elueaga.

Suurbritannias läbi viidud uurimus hõlmas enam kui 19 000 riigiametnikku, kes olid aastatel 1967-1970 vanuses 40 kuni 69, kirjutab BBC.

Osalejatel mõõdeti pikkust, kaalu, vererõhku, kopsutalitlust, kolesterooli ja vereglükoosi taset,; samuti lasti neil täita küsimustik varasema terviseajaloo, suitsetamisharjumuste, tööga hõivatuse ning perekonnaseisu kohta.

42 protsenti meestest suitsetas, 39 protsendil oli kõrge vererõhk ning 51 protsendil oli kõrge kolesteroolitase veres. 2005. aastal, kui uurimuse esimesest etapist oli möödas pea 40 aastat, oli 13 501 vaatlusalust 19 000st surnud.

Oxfordi ülikooli teadlased keskendusid suitsetamisele, kõrgele vererõhule ja kõrgele kolesteroolitasemele seetõttu, et need on peamised südame-veresoonkonna haiguste riskifaktorid.

Kuid kui nad laiendasid oma uurimust ka teiste riskifaktorite võrra, nagu rasvumine, diabeet ja tööga hõivatus, selgus, et vaatlusaluste ülemise ja alumise 5-protsendilise riskigrupi (kõige rohkem vs kõige vähem riskifaktoreid) eeldatav eluiga erineb tervelt 15 aasta võrra.

Uurimuse juhtivautori dr. Robert Clarke'i sõnul võib saadud andmete põhjal öelda, et kui 50-aastane mees suitsetab ning tal on kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase, elab ta tõenäoliselt 74-aastaseks, samas kui tema terved ja mittesuitsetavad eakaaslased võivad elada 83seks.

«Kui te jätate suitsetamise maha või võtate midagi ette kõrge vererõhu või suure kehakaaluga võitlemiseks, pikendab see teie eluiga,» märkis dr. Clarke. Oluline uudis on tema sõnul ka see, et oma eluea pikendamiseks saab midagi teha ka pärast 50. eluaastat.


Logi sisse:
Vaata kommenteerimise tingimusi | Näita e-maili avalikult:
  Viimased uudised
  Üleskutse
  Lugeja küsib
  Tasub teada
  48h populaarsemad teemad
  Top kommentaarid
  Top lood
  Tervis
  Katsed ja testid
  Lugemissoovitus
  Aed ja kodu
  Majandus24
  Valuutakursid
  USD
  0,745 EUR
  GBP
  1,262 EUR
  LTL
  0,29 EUR
  SEK
  0,109 EUR
  RUB
  0,021 EUR
  =
  Kursid seisuga: 29.07.2014
  POSTIMEES.ee
  Naine
  Juhtimine
  TallinnCity