Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Puhkus

:

Lennureisijaid eksitavad lisatasud võivad tulevikus kaduda

Lennupiletite esialgsele hinnale lisandub mitmeid erinevaid tasusid, millest tarbijat eelnevalt ei teavitata. Euroopa Komisjoni rahastamisel tehtud uuring ja selle lõppraport viitavad aga vajadusele sellisele rahaküsimisele lõpp teha.

Komisjoni finantseerimisel tehtud uuring hõlmas Euroopa suuremaid lennufirmasid ja sellest selgus, et lennupiletitele lisandub enamasti kahte liiki tasusid – kohustuslikud maksud ning lõivud, mis võivad olla kehtestatud riiklikul tasandil, ja muud maksud, mida kehtestab lennufirma ise. Viimaste hulka kuuluvad näiteks kütusetasu, broneerimistasu, pagasitasu ja eelisjärjekorras pardalemineku tasu. Need tasud ei kajastu enamasti esialgses hinnas, mida lennufirma kliendile oma veebilehel või mujal esitab.

Lisaks selgus uuringust, et erinevates riikides märgivad lisatasusid erinevad terminid ja sageli on need esitatud viisil, et ostjale jääb mulje, nagu oleks tegu riiklikult reguleeritud maksudega, millest ei saa loobuda. Rohkem kui pooltel uuringus vaadeldud juhtudest esitasid lennufirmad ostjatele lisatasusid, mis peaksid tegelikult sisalduma lennupileti lõpphinnas.

Säärane lisatasude esitamine on tarbijat eksitav – ostjal on keeruline aru saada, kui palju pilet lõpuks maksab, ning erinevate firmade pakkumisi on raskem võrrelda.  

Uuringu lõppraport juhib tähelepanu vajadusele ühtlustada terminoloogiat ja täpsustada tingimusi, millal tohib kasutada sõna «maksud» ja millal tuleb see asendada sõnaga «lisatasud».

Veel seisab raportis, et lennupileti lõpphind peab olema alati välja toodud ja see tohib sisaldada ainult lennu maksumust, lennujaamatasusid ja riiklikke makse. Ülejäänud tasud, mis on vältimatud, näiteks kütusetasu ja registreerimistasu peavad sisalduma juba pileti lõpphinnas ning eraldi neid esitleda ei tohi.

Jätkutegevusena on vaja kehtestada ühtsed reeglid, mis põhinevad eeltoodud uuringu tulemustel ja soovitustel. Samuti töötab komisjon koos lennuettevõtjatega välja ühtsete standardite kehtestamiseks sektorisisest kokkulepet.

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnad:reislisatasulennupiletlennufirma
Samal teemal
ANDMEID TULEB HOIDA
TERVIS.POSTIMEES.EE
Sponsoreeritud artiklid
Kes streigib, kes teeb lennureisimist lihtsamaks
LOE TERVISEPORTAALIST!
kõik sõduritoidust
UUS 20-EURONE RAHATÄHT
LOE TERVISEPORTAALIST!
  LOE TERVISEPORTAALIST!
  Viimased uudised
  Üleskutse
  Lugeja küsibKõik
  TervisKõik
  Tasub teada
  48h populaarsemad teemad
  Top kommentaarid
  Top lood
  UudisedKõik
  Katsed ja testidKõik
  Lugemissoovitus
  Aed ja koduKõik
  Gallup

  Küsitluses on osalenud  inimest
  Majandus24Kõik
  Valuutakursid
  USD
  0,891 EUR
  GBP
  1,371 EUR
  SEK
  0,107 EUR
  RUB
  0,014 EUR
  =
  Kursid seisuga: 02.03.2015
  POSTIMEES.eeKõik
  NaineKõik
  JuhtimineKõik
  TallinnCityKõik