Avastati seemnerakkude liikumist vallandav mehhanism

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Spermatosoidid
Spermatosoidid Foto: EPA.
Teadlased tegid kindlaks mehhanismi, mis spermatosoidid munaraku suunas liikuma paneb.

Tulevikus võib see avastus aidata luua uusi tõhusaid rasestumisvastaseid vahendeid, mille kasutamise eest vastutaks mehed, kirjutab BBC News.

Spermatosoidid ei hakka liikuma kohe pärast ejakulatsiooni, kuna hoiavad oma spurti ajaks, mil on munarakule lähemale jõudnud ja selle viljastamise tõenäosus on suurem. Liikuma hakkavad seemnerakud tänu sellele, et nende pinnal olevad poorid võimaldavad täpselt vajalikul hetkel raku sees pH-taset muuta, leidsid California ülikooli uurijad.

Nimelt reageerivad poorid anandamiidi nimelisele ainele, mida naise suguteedes ja eriti munaraku ümber leidub.

Uurijate sõnul seletab avastus ka seda, miks kanepi suitsetamine mehi viljatuks muuta võib. Nimelt kuulub anandamiid endokannabinoidide hulka ning kanepis leiduvad kannabinoidid võivad seemnerakkudele sellega sarnast mõju avaldada.

«Marihuaana muudab sperma ilmselt enneaegselt aktiivseks, nii et paari tunni möödudes on seemnerakud läbi põlenud,» ütles uurimisrühma kuulunud Juri Kiritšok.

Ta lisas, et tulevikus on lootust jõuda rasestumisvastase meetodini, mille puhul sperma muudetakse vastavat molekuli mõjutades liikumisvõimetuks, takistades sel moel viljastumist.

Samuti loodavad uurijad, et avastus aitab luua meetodeid halvema kvaliteediga sperma elujõulisemaks muutmiseks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles