SEB: noored ei iseseisvu majanduslikel põhjustel

Liis Velsker
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Noor perekond oma kodus.
Noor perekond oma kodus. Foto: Panther Media / Scanpix

SEB teatab, et Euroopas süveneb tendents, kus noored majanduslikel põhjustel ei iseseisvu. Panga sõnul aitaks seda Skandinaavia näitel lahendada igakuine lastekindlustuse makse.

Euroopas süveneb tendents, kus noored majanduslikel põhjustel ei iseseisvu ega lahku oma lapsepõlvekodust ja vanematel tuleb üha pikemalt nende eest hoolt kanda, ütleb SEB. Rootsis läbiviidud uuringud näitavad, et kolm noort kümnest vanuses 18–29 elavad jätkuvalt oma vanemate juures ja 20 protsenti 22–25-aastastest pole vanemate juurest lahkunud ning seda peamiselt majanduslikel põhjustel.

SEB lastekindlustuste arvutused näitavad, et kui lapsevanem teeb 15 aasta jooksul igakuiselt kindlustuse sissemakseid summas 30-35 eurot, koguneb kindlustusperioodi lõpuks ligikaudu 6000 eurot, mis on üsna arvestatav summa lapse hariduse või kodu soetamiseks vajaliku sissemakse finantseerimiseks.

SEB elu- ja pensionikindlustuse juhi Indrek Holsti sõnul näitavad Rootsi uuringu tulemused selgelt, miks tasub noorele inimesele stardikapitali koguda. «Ka Eestit võib pikemas perspektiivis tabada olukord, kus kinnisvarahinnad on noorte jaoks liiga kõrged või nõuab haridus suuremat rahakotti. Tulevikus võime sarnaselt Rootsiga seista silmitsi olukordadega,  kus laps elab täiskasvanuna vanemate juures või veel hullem, peab majanduslikel põhjustel loobuma soovitud haridusest,» kommenteeris ta.

Eestis ei ole laste tuleviku kindlustamine Holsti hinnangul populaarne, kuid panga lastekindlustuse uuringust selgub, et need vanemad, kes koguvad, peavad kõige olulisemaks kindlustuse tegemise põhjuseks stardikapitali, mille abil laps saaks täiskasvanuellu astuda.

«Lastekindlustusega koos käivale elukindlustuskaitsele peaksid tõsisemalt mõtlema just pereisad. Mehed on riskialtimad kui naised ja nendega juhtub rohkem õnnetusi. Statistika näitab, et ca 61 protsenti surmaga lõppenud kahjujuhtumitest toimub meestega. Samas on  meeste sissetulek reeglina suurem ja pere majanduslik turvalisus on nendest suuresti sõltuv,» märkis Holst ja lisas: «Kindlustuskaitse annab perele turvatunde, millega on ootamatul ja ka kõige raskemal perioodil pere ja laste majanduslik toimetulek tagatud.»

Lastekindlustuse tegemise teiseks põhjuseks on vanemad välja toonud elukindlustuskatse, mis tähendab, et kui kindlustusvõtjast vanem sureb, jätkab kindlustusselts lastekindlustuslepingusse sissemaksete tegemist ja lepingu lõppedes saab laps kogu kindlustussumma kätte, täiendas Holst.

SEB andmetel sõlmivad lastekindlustuslepingu 33–35-aastased lapsevanemad. Lapse keskmine vanus lastekindlustuse lepingu sõlmimisel on 4 aastat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles