Enamik eestlastest pole teinud HIV-testi

Eger Ninn
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
HIV-kiirtestimine.
HIV-kiirtestimine. Foto: Toomas Huik

Uuringufirma TNS Emori tehtud uuringust selgus, et võrreldes viimaste aastatega on Eesti elanike teadlikkus HI-viirusest pisut suurenenud, ent nende osakaal, kes on astunud reaalseid samme nakatumise riskide vähendamiseks, ei ole suurenenud.


«Murettekitav on see, et 75 protsenti käesoleval aastal küsitlusele vastanuist kinnitas, et ei ole kunagi teinud HIV-testi. HIV-test on ainus viis saamaks teada, kas ollakse nakatunud, sest HI-viirus võib organismis püsida märkamatuna pikki aastaid, omamata sümptomeid,» rääkis koalitsiooni «Ettevõtted HIV vastu» eestvedaja Mairi Jüriska.

TNS Emori andmeil ei ole viimastel aastatel muutunud HIV-testi teinute osakaal ega lisandunud neid, kes oleksid HIV teemal kõnelnud oma lähedastega.

«Hetkel on Eestis hinnanguliselt 4000 HIV-positiivset, kes ei ole oma nakkusest teadlikud Testima peaks igaüks, kellel ette tulnud kaitsmata seksuaalvahekordi,» lisas Jüriska.

Teadmised HIVi kohta on kasvanud eelkõige eesitkeelse elanikkonna seas ning teadlikumad on alla 50-aastased, kõrgema haridustaseme ning sissetulekuga inimesed. Veidi on paranenud ka isikliku riski tajumine.

«Tore on tõdeda, et probleemi olemust – seda, et HIV ja aids pole ainult narkomaanide ja seksuaalvähemuste haigus – hakatakse aasta-aastalt rohkem tajuma ja teadvustama. 68 protsenti elanikkonnast usub, et ka tema või tema lähedaste nakatumine HI-viirusesse on võimalik. Selliste inimeste osakaal on kahe aastaga tõusnud kümne protsendi võrra,» selgitas TNS Emori uuringuspetsialist Jaana Helm.

Uuringu läbiviija sõnul eksisteerib inimestel endiselt põhjendamatuid hirme: «Veidi enam kui kümnendik peab nakatumist tõenäoliseks erinevates olmesituatsioonides ning koguni 26 protsenti usub, et HI-viiruse võib saada ka sääsehammustuse kaudu.»

5. ja 6. juunil on igaühel võimalik rakendada teadmine testimise vajalikkusest tegudesse ning lasta end viies linnas – Tallinnas, Tartus, Narvas, Pärnus ja Jõhvis – HIVi suhtes tasuta ja anonüümselt kiirtestiga testida.

Samuti on kõigil võimalik teha aidsiennetuskabinettides tasuta ja anonüümselt ka tavatesti.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles