Swedbank paigaldas kõikidele pangaautomaatidele uued turvaseadmed

Piret Lakson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Swedbanki sularahaautomaat.
Swedbanki sularahaautomaat. Foto: Elmo Riig / Sakala

Mullu alustas Swedbank antiskimmerite ehk pangakaardi kopeerimise vastaste seadmete paigaldamist oma sularahaautomaatidele. Tänaseks on uute turvaseadmetega varustatud kõik Swedbanki masinad.

«Eelmise aasta lõpul said enamik Tallinna ja Harjumaa automaatidest uue seadme. Paari kuu jooksul tegime seadmele veel mõned täiendused ja nüüd oleme kõik meie masinad üle Eesti sellega varustanud,» märkis Swedbanki pangaautomaatide valdkonna juht Indrek Kaus.

Kausi sõnul on antiskimmerit lihtne ära tunda kahe asja järgi. Oma olemuselt on tegemist sularahaautomaadi küljes oleva läbipaistvast plastist tükiga, mis paigaldatud kaardi sissepanemise ava ette.

Lisaks on kõigil masinatel ekraanil ka vastav pilt, mis annab teada, et masinale on antiskimmer paigaldatud ja juhendab klienti, millele tähelepanu pöörata.

Kaus ütles, et inimesed on uusi seadmeid ka tähele pannud. «Me saame aegajalt klientidelt kõnesid, kus inimesed teavitavad meid kahtlasest seadmest masinal. Siis olemegi selgitanud, et tegemist on meie endi paigaldatud seadmega ning rääkinud ka selle eesmärgist,» lausus Kaus.

«Oleme oma klientidele äärmiselt tänulikud, et nad meid oma kahtlustest teavitavad – kunagi ei või kindel olla, et tegu pole siiski mõne kurjategijate poolt paigaldatud jubinaga.»

Soovitusi pangaautomaatide kasutamisel:

- Kui märkad pangaaparaadi juures midagi tavapäratut, tuleks sellest pangale ja politseile teada anda ning ebameeldivuste vältimiseks jätta kaart kahtlasesse masinasse pistmata.

- Tasub olla valvas, kui näiteks sularahaautomaadi esipaneelil on näha eralduvaid komponente, irvakil servi, suuri pragusid, liimijälgi, ripakil juhtmeid või liiste. Need on selged märgid, et masinal võib olla kopeerimisseade, sest üldjuhul koosnevad automaatide esipaneelid ühest tükist.

- PIN-koodi sisestades varja peopesaga klahvistikku nii, et ülevalt ei oleks näha, millistele numbritele vajutatakse. Isegi kui kurjategijad on masinale andmeid kopeeriva seadeldise kinnitanud, ei ole neil sellise käitumise korral võimalik PIN-koodi tuvastada

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles