Lugeja küsib: kas võin keelduda redelil töötamast? (1)

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

«Ülemus kohustas mind redelit kasutades nelja meetri kõrgusel vihmavee torustikku paigaldama. Pean redelil töötamist ohtlikuks. Kas tööandja võib kohustada mind redelit kasutama või mul on õigus tööst keelduda ja nõuda ohutumaid töötingimusi?» tunneb lugeja huvi.

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi.

Töödel, mida tehakse vähemalt kahe meetri kõrgusel maapinnast, võib redeleid kasutada töötamiskohana üksnes erandjuhul, kui muude ohutumate töövahendite kasutamine ei ole õigustatud lühikese kasutusaja või kohapealsete olude tõttu, mida tööandja ei saa muuta.

Näiteks võib olla redeli kasutamine ainus võimalus kitsastes tingimustes, kui telling, töölava või inimese tõstmiseks ettenähtud tõstuk töötamiskohta ei mahu. Töövahendi, sealhulgas redeli valikul arvestatakse tehtavate tööde laadi ja eripäraga, töötamiskoha ja ilmastikutingimustega. Silmas tuleb pidada, et redelil seistes ei tohi töötada rohkem kui kolmandiku tööpäeva pikkusest ning korraga mitte kauem kui 30 minutit. Ettenähtud piirang vähendab redelilt kukkumisi väsimuse tõttu. Kui redelit kasutades kolmandiku tööpäeva pikkusega töid valmis ei jõuta, tuleb neid jätkata järgmisel päeval või jätkavad tööd teised töötajad.

Redel tuleb paigaldada nii, et see kasutamise ajal seisaks kindlalt püsti ja redelipulgad püsiksid horisontaalasendis. Toetuspinna valikul tuleb tähelepanu pöörata selle stabiilsusele, suurusele ja pindade hõõrdetakistusele. Redel paigutatakse võimalikult töötamiskoha lähedale, et töötamisel keha raskuskese püsiks redelipostide vahel. Kokkupandava redeli libisemist tuleb takistada redeli üla- või alaosa kinnitamisega, libisemist takistavate vahendite või muude lahenduste kasutamisega. Redelit peab saama kasutada nii, et sellest saaks kogu aeg kinni hoida ja kindlalt toetuda ka siis, kui redelil olles midagi kantakse. Kõrgemal kui ülalt kolmandal pulgal või astmel ei ole lubatud seista.

Keeruline on ette kujutada vihmaveetorustiku paigaldamist nii, et tööde tegemisel saab töötaja sellest kogu aeg kinni hoida. Ainuüksi seetõttu peab tööandja võimaldama töötamist korv- või käärtõstukilt, töölavalt või tellingult ning erandjuhul lühikest aega kohapealsete olude tõttu redelilt. Seadusest tulenevalt on töötajal õigus nõuda töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi. Kui tööülesannete täitmine seab ohtu tervisele, on õigus keelduda tööst või peatada töö tegemine, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles