Tasub teada: kuidas vabariigi aastapäev tööaega lühendab

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lipu heiskamine Pika Hermanni tornis.
Lipu heiskamine Pika Hermanni tornis. Foto: Alar Truu/Õhtuleht

Vabariigi aastapäeva eelselt tuleb kas tööpäeva lühendada või töötajaga kokku leppida ületundide osas. Kes peab riigipühal tööl olema, peab saama topelttasu.

Tööinspektsiooni meedianõuniku Kristel Abeli kinnitusel on Eesti Vabariigi aastapäeva eelne tööpäev lühendatud kolme tunni võrra.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu sealjuures tööpäeva kestusest - näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas, riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea.

Kui tööpäeva pole objektiivsetel põhjustel võimalik lühendada, tuleb töötajaga kokku leppida töötamine pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on nõus tööpäeva lühendamata jätmisega ning ta töötab mittesummeeritud tööajaarvestuse alusel, loetakse need kolm tundi ületundideks.

Summeeritud tööajaarvestusega töötamisel aga väheneb töötaja kalendaarne tööajanorm kolme tunni võrra. See, kas nende kolme tunni näol on tegemist ületunnitööga, selgub arvestusperioodi lõpus. Ületunnitöö hüvitatakse töötajale tasulise vaba ajaga või kokkuleppel 1,5-kordselt rahas.

Vabariigi aastapäev on riigipüha ning kui sel päeval peab töötaja siiski tööülesandeid täitma, siis tuleb töötatud tundide eest maksta kahekordset töötasu.

Tööpäevi lühendatakse uusaasta, vabariigi aastapäeva, võidupüha ja jõululaupäeva eel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles