Küttekulude kontrolli all hoidmiseks tuleb hakata tegutsema kevadel

, teabekeskuse juht
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Küttearvetele ja nende vähendamisele tasub hakata mõtlema juba kevadel.
Küttearvetele ja nende vähendamisele tasub hakata mõtlema juba kevadel. Foto: SCANPIX

Kevad on just õige aeg, et hinnata oma kodu energiatarbimist ja soojakadusid ning otsustada, kas ja kuidas olukorda muuta. Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskus annab kümme näpunäidet, mida küttekulude kontrolli all hoidmiseks ennetavalt ette võtta.

  • Kaaluge, kas maja küttesüsteem või maja tervikuna vajab renoveerimist, kaasates spetsialiste, kes aitavad mõõta maja energiatarvet ning soojakadu. Olukorra hindamisel on abiks energiaarvutused, mis toovad välja hoone aastase energiatarbimise ühe köetava pinna ruutmeetri kohta aastas.
  • Kui otsustate maja soojasüsteemi uuendamise ette võtta, uurige rahastamisvõimaluste ja toetuste kohta Kredexist. Ühistute kogemused näitavad, et renoveerimine toob kaasa kokkuhoiu küttekuludes ning elanike maksekoormus jääb samaks või isegi väheneb.
  • Kui vajate renoveerimistöödeks laenu, mis suurendab korteriomanike regulaarseid kulusid, pange kõigile korteriomanikele südamele, et nad oma kulutused enne otsuse tegemist põhjakult läbi mõtleksid. Kui mõni korteriomanikest ei jaksa võetud koormat kanda, tuleb tema osa paraku kinni maksta ülejäänutel.
  • Lisaks maja soojustusküsimustele vaadake üle ventilatsioonisüsteem – kehv ventilatsioon tähendab liigset õhuniiskust, liialt intensiivne ventileerimine viib aga toast välja ka soojuse. Kaasaegsed ventileerimissüsteemid võimaldavad  ventilatsiooni lenduvat soojust kasutada majja siseneva õhu soojendamiseks.
  • Kui oma kodu soetamine on alles plaanis, tutvuge kindlasti maja energiamärgisega ning uurige, millal  ja mis määral on renoveeritud maja küttesüsteem. Uue elamu ehitamisel on võimalik juba projekteerimisel arvestada kõiki vajalikke aspekte, et lõpptulemus oleks energiasäästlik tulevikumaja, mille puhul on läbi mõeldud energiakulu nii kütte, sooja vee, valguse kui elektri kasutamisel.  
  • Paljud kütte, vee ja elektri tarbimisega seotud elutõed vajavad selgitamist ning õpetamist laste ja noorte jaoks. Noorele tasub südamele panna, et lisaks meid ümbritsevale keskkonnale säästab ta mõistlikult käitudes ka perekonna rahakotti. Ärge unustage, et parim õpetaja on teie endi eeskuju!
  • Reguleerige võimalusel oma elamises olevaid küttekehi termostaatide abil. Kodust eemal viibides ei ole mõtet jätta huugama põrandakütet ja ka eluruumide küttekehad võiks keerata mõnevõrra madalamale temperatuurile.
  • Laske kütteperioodi alguses radiaatoritest välja sinna kogunenud õhk ning veenduge, et radiaatorid lähevad soojaks ühtlaselt. Tähelepanu tasub pöörata igale radiaatorile, mis teistega võrreldes sama soojaks ei lähe ning võib viidata puudustele kogu süsteemis. Kui mõni radiaator pole töökorras, võib see mõjutada nii kogu teie kodu kui ka teie naabrite toatemperatuuri ning küttearveid.
  • Elektriga kütjatel on tark arvestada sellega, et elekter on veidi soodsam öösiti ning nädalavahetustel. Suveajal  saab soodsamat ööelektrit kasutada vahemikus südaööst kella kaheksani hommikul, talveajal kella 23st kella seitsmeni hommikul. Nädalavahetustel on elekter soodsama hinnaga kogu ööpäeva jooksul.
  • Küttehinnaga koos on kerkinud ka sooja vee hind, seega tasub jälgida ka sooja vee tarbimist ning vältida raiskamist. Vee kokkuhoidja peaks kindlasti eelistama duši vannile. Sooja duši all mõnulemine on tõeline luksus, kuid vähendades seda aega poole võrra, on võimalik kokku hoida kuni kolmandik vee soojendamise kuludest. Samuti säästab nõudepesu masina abil või seisvas vees, mitte voolava vee all.
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles