Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Arvamus

:

Siiri Erala: mobiilioht ei vaja tõestust

Käimasolevas arutelus mobiilide ohutuse teemal on jäänud varju üks väga oluline detail – küsimus ei ole selles, kas mobiilikiirguse vähki tekitav mõju on piisavalt tõestatud või mitte, küsimus on suurte kahjude ennetamises.

Mobiilide võimaliku terviseohu üle on arutletud juba aastaid, see teema tõstatub tavaliselt pärast mõne uue teadusuuringu tulemuste avaldamist või siis terviseekspertide julgete väljaütlemiste peale. Tööstuse reaktsioon on alati ühesugune – tõestusmaterjal pole piisav ja midagi kindlat ei saa väita. Ka eile väitis Nokia esindaja toimetusega telefonitsi kõneldes, et ühtegi pädevat uuringut mobiiltelefonide kahjulikkuse tõestamiseks pole.

Aga antud debatis polegi 100-protsendiline tõestus oluline. Selle seisukoha ütles välja mai alguses Euroopa Nõukogu. Toon siinkohal välja tsitaadi toona avaldatud dokumendist: «…rohke teadusliku ja kliinilise tõestusmaterjali ootamine võib viia väga suurte tervise- ja majanduskahjudeni, nagu see on juhtunud juba asbesti, pliid sisaldava bensiini ja tubaka puhul.»

Seega on kogu selle kära peamiseks küsimuseks see, kas me oleme valmis praegu pingutama, et hoida ära uut lööki rahva tervisele või ootame, kuni ajukasvajad hakkavad tõepoolest lapsi tapma. Ma leian, et sellise tõestusmaterjali ootamist pole vaja.

Tänaseks on kindlalt teada, et mobiiltelefoni kasutamisega kaasnev kiirgus mõjutab meie ajutegevust. Seda on tõestanud ka meie oma teadlased. Teadur Hiie Hinrikus tõi mõni aeg tagasi välja, et ka Tallinna tehnikaülikoolis tehtud katsed noorte tervete inimestega näitasid kiirguse mõju aju rütmidele ja infotöötlusele. Isegi praegustest normidest väiksema kiirguse mõjul muutus oluliselt aju rütmide tasakaal ja vähenes õigete vastuste arv visuaalsetes testides.

Ja lõppeks pole keegi nõudnud mobiiltelefonidest loobumist. Euroopa Nõukogu soovitustes - millest on ajakirjandusse jõudnud vaid see, et lasteasutustes tuleks mobiilid keelata - on palju sellist, mida saaks teha juba homne päev. Olgu selleks siis õpetajate, emade-isade ja laste endi teavitamine sellest, et mobiiltelefoni kasutamine peaks olema mõistlik ning sellega kaasnevad omad riskid. Samuti on vaid tahte ja otsustamise küsimus see, kas teha lastele suunatud mobiilikampaaniaid või mitte ning kas teha tarbijatele hõlpsasti kättesaadavaks info seadmete SAR-väärtuste kohta.

Kas selliste väikeste sammude astumiseks on tõesti vaja oodata 100-protsendilist tõestust, mida suudavad tuua vaid esimesed ohvrid?

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnad:kiirgusmobiiltelefonohutustervis
Samal teemal
Sponsoreeritud artiklid
LOE TERVISEPORTAALIST!
MUUTUSED REISIRONGILIIKLUSES
POSTIMEHE JÕULUPORTAAL
  UUT PAKENDIMÄRGISTUSES
  REISILOOD
  Viimased uudised
  Üleskutse
  Lugeja küsibKõik
  JõulueriKõik
  TervisKõik
  Tasub teada
  48h populaarsemad teemad
  Top kommentaarid
  Top lood
  UudisedKõik
  Katsed ja testidKõik
  Lugemissoovitus
  Aed ja koduKõik
  Gallup

  Küsitluses on osalenud  inimest
  Majandus24Kõik
  Valuutakursid
  USD
  0,814 EUR
  GBP
  1,274 EUR
  LTL
  0,29 EUR
  SEK
  0,106 EUR
  RUB
  0,014 EUR
  =
  Kursid seisuga: 19.12.2014
  POSTIMEES.eeKõik
  NaineKõik
  JuhtimineKõik
  TallinnCityKõik