Mida tähendab laenu võtmisel tarbijakrediidi kulukuse määr?

Eger Ninn
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mõistliku laenusumma puhul ei tohiks igakuine tagasimakse ületada 30 protsenti sissetulekutest.
Mõistliku laenusumma puhul ei tohiks igakuine tagasimakse ületada 30 protsenti sissetulekutest. Foto: Aldo Luud / Õhtuleht

Ükskõik, millise laenu võtmisel tuleb arvestada, et lisaks intressile kaasneb laenuga veel kulusid, näiteks lepingutasu või muud teenustasud. Laenuandja on kohustatud sind kõigist kuludest informeerima ning välja tooma tarbijakrediidi kulukuse määra.


Tarbijakrediidi kulukuse määr on informatiivne näitaja, mida arvutatakse aastase protsendina ning mis näitab laenu kasutamisest tulenevat kogukulu sinu jaoks (intress, laenulepingu sõlmimise tasu, muud võimalikud tasud), kirjutas tarbijaveeb minuraha.ee.

Kuna tarbijakrediidi kulukuse määra arvutamise kord ja valem on kehtestatud rahandusministri määrusega, peavad seda kasutama kõik laenuandjad, kes väljastavad tarbijakrediiti ehk annavad eraisikule laenu, olgu siis tegemist panga, liisingfirma või kiirlaenu pakkujaga.

See tähendab, et erinevate laenuandjate sama liiki laenu pakkumised – näiteks väikelaen, eluasemelaen – on omavahel hõlpsamini võrreldavad.

Krediidi kulukuse määr sõltub konkreetse laenu summast, tähtajast ja muudest tingimustest – kui suur on intress, lepingutasu, kas on muid ühekordseid või regulaarseid kulusid jne. Niisiis on erinevate laenuandjate sama liiki laenud (nt õppelaen, eluasemelaen, väikelaen) erineva krediidi kulukuse määraga.

Ühtlasi on hea teada, et laenuandja peab sulle andma tarbijakrediidi standardinfo teabelehe, mis on kõikides laenu väljastavates ettevõtetes ühesugune ning mis lihtsustab sul erinevate pakkumiste võrdlemist.

Teabelehel märgitakse ära sulle pakutava laenu suurus, intressimäär aastas, krediidi kulukuse määr, muud lisanduvad tasud, viivised ja teised võlgnevusega seotud tasud, lepingu kestvus jne.

Loe ka, millele tuleks tähelepanu pöörata enne laenulepingu sõlmimist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles