Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Lemmikloomad

:

Milliseid loomi ei tohiks lemmikloomapoes müüa?

Eestimaa erinevates zookauplustes võib näha müügil mitmesuguseid eksootilisi loomi ja linde. Kas kõikide nende loomade sissetoomine, müümine ja omamine on seaduslik ning eetiline? Kus on piir, millest lemmikloomasõber üle astuda ei tohiks?


Ühegi looma (va. inimahvid) pidamine ega müümine pole Eestis otseselt keelatud. Arvestama peab kehtivate seadustega, seda just pidamistingimuste ning ka rahvusvahelise loomakaubanduse regulatsiooni CITESi osas.

Eestis reguleerib CITESi konventsiooni täitmist Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakond ning vastavat järelevalvet teostab Keskkonnainspektsiooni looduskaitse osakond. CITES määrab ära ohustatumad loomaliigid ning nendega kauplemise. Müüa võib kaitstud liikidest vaid vangistuses paljundatud isendeid ja iga looma kohta peab olema esitada tema päritolu tõendavad dokumendid.

Kodused olud ei vasta alati eksootide elukeskkonna tingimustele

Iga uue loomaliigi koju võtmine tähendab aga enne looma tulekut suurt uurimistööd. Kõige populaarsem roomaja Eesti kodudes on kindlasti punakõrv ilukilpkonn. Paraku jõuab neid aga kodudest tihti ka meie loodusesse, kus nad tõsist kurja teevad.

Nad võivad elada meil ka ületalve, ent paljuneda nad meil õnneks siiski ei suuda.Paljud reptiilid vajavad palju soojust, õhuniiskust ning UVB-kiirgust, seda peab eksootilise lemmiklooma huviline kindlasti teadma.

Kodus pole mõistlik pidada ka rohtlahaukureid (surikaadidele sarnased vahvad loomakesed). Looduses elavad need loomad suurte perekondadena maa alla kaevatud linnakutes. Kodus on sarnaseid tingimusi keeruline jäljendada.

Põnev lemmik võib ruttu tüütuks muutuda

Lindudest on ühed populaarsemad lemmikud papagoid, kes omaniku oma käitumise või valju häälega ära tüütavad. Tulemuseks on, et lind suletakse pisikesse puuri, kus tal puudub minimaalnegi liikumisruum.

Lausa ära tuleks keelata igasuguste röövlindude müük lemmikloomapoodides. Need linnud veedavad ju igapäevaselt tunde taeva all liueldes ja saaki jahtides. Linnu siseruumis ja ilma väiksemagi lennuvõimaluseta hoidmine peaks küll igale vähegi mõtlevale inimesele tema piinamisena tunduma.

Koerte ja kasside lemmikloomakaupluses müümine keelatud ei ole. Oluline on tagada nõuetekohased tingimused, sh liikumisvabadus, söötmine ja jootmine. Sageli puudub kaupluses peetavatel loomadel vajalik liikumisruum ning terviseprobleemide korral ka ravi. Ka ei ole teada, kas loomad on nõuetekohaselt märgistatud ning vaktsineeritud. Seega tuleb alati vastavad asjaolud enne looma ostmist välja selgitada.

Täpselt nagu koera- ja kassiomanike puhul võib ka eksootilise looma pidamistingimuste rikkujat oodata karistus. Põllumajandusministeerium on teinud Eestimaa Loomakaitse Liidule ettepaneku koostada selle aasta jooksul kolmekümne enamlevinud looma kohta pidamisjuhendid. Peatselt on neid võimalik leida ka loomakaitse liidu kodulehelt.


Logi sisse:
Vaata kommenteerimise tingimusi | Näita e-maili avalikult:
TERVIS.POSTIMEES.EE
Sponsoreeritud artiklid
  LUGEJA KÜSIB
  KALLIS TOASOE
  KALLIS SOOJUS
  KARM HINNATÕUS
  TERVIS.POSTIMEES.EE
   RONGIDE ÜLETÄITUVUS
    Viimased uudised
    Üleskutse
    Lugeja küsib
    Tervis
    Tasub teada
    48h populaarsemad teemad
    Top kommentaarid
    Top lood
    Uudised
    Katsed ja testid
    Lugemissoovitus
    Aed ja kodu
    Majandus24
    Valuutakursid
    USD
    0,784 EUR
    GBP
    1,266 EUR
    LTL
    0,29 EUR
    SEK
    0,109 EUR
    RUB
    0,019 EUR
    =
    Kursid seisuga: 21.10.2014
    POSTIMEES.ee
    Naine
    Juhtimine
    TallinnCity