Lugeja küsib: mida teha, et töötaja pärast väljaõpet ettevõttest ära ei jalutaks?

Tarbija24
, Tarbija24 juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Oskaja töömehe lahkumine on ettevõttele suur löök.
Oskaja töömehe lahkumine on ettevõttele suur löök. Foto: SCANPIX

«Olen väikese ettevõtte omanik ja soovin juurde võtta töötaja, kelle ise välja koolitan. Antud koolitused on küll olemas, kuid soov oleks ta omade nippide ja oskustega koolitada. Siit aga tekib küsimus, kuidas oleks võimalik töötajat siduda väljaõppe algusest saati ettevõttega, et ei tekiks olukorda, kus peale väljaõpet töötaja lahkub?» soovib lugeja teada.

«Koolituslepingu sõlmimisel läheb vaja summat, mis on töötaja peale kulutatud, mis oleks ka aluseks leppetrahvi nõudmisel. Kuidas toimida aga siis, kui omanik soovib ise väljaõpet anda? Väljaõppeks on ju ka teine inimene vaeva näinud ja oma aega kulutanud, mis pole aga rahaliselt mõõdetav. Väljaõpe kestab kuskil kuu aega, enne kui töötaja on valmis iseseisvalt töötama. Palun abi, kuidas oleks seaduslik ja õiglane sõlmida mingi leping, et tööandja ei kulutaks asjata oma aega ja ei teeks väljaõpet töötajale asjatult, vaid ikka eesmärgiga, et väljaõppe saanud töötaja jääks ettevõttesse,» soovib ettevõtja teada.

Vastab Tiit Kruusalu METI personaliabist.

Minu vastus ei põhine küll ühelgi töölepingseaduse paragrahvil, aga järgib terve mõistuse loogikat. Seetõttu vaidlen vastu Teie väitele: «Väljaõppeks on ju ka teine inimene vaeva näinud ja oma aega kulutanud, mis pole aga rahaliselt mõõdetav.» Aeg ja teadmised maksavad igal juhul. Mitu tundi hinnanguliselt kuluks töötaja väljaõpetamiseks? Mis palka endale maksate, mis on sellest lähtuvalt Teie enda tunnihind? Mis maksab Teie poolt antava koolitusega võrreldav koolitus mujal? Nagu näete, oleks koolituse õiglane hind võimalik välja arvutada, mis koolituskokkuleppesse sisse kirjutada.

Teisalt juhin tähelepanu, et tööülesannete täitmiseks vajaminevat koolitust on tööandja kohustatud töötajale tasuta võimaldama, ilma täiendavaid tingimusi seadmata. Koolituskokkulepe on õigustatud üksnes siis, kui töötaja koolituseks tehtavad kulutused ületavad tavapärase mõistliku mahu. Soovitan hoolikalt tutvuda töölepinguseaduse §ga 34 (koolituskulude hüvitamise kokkulepe), et koostatud koolitusleping pakuks ettevõtjale ka reaalset kaitset.

Kui te ei tunne ennast siiski piisavalt kindlalt, siis on võimalik tulla konsultatsioonile või teenus sisse osta.

Loe lisaks nõuandeid samal teemal või küsi tasuta nõu vastused.ee lehel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles