Uuring: vanainimeseuni toob mäluhäired

Liis Velsker
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Unised vanainimesed. Illustratiivne foto.
Unised vanainimesed. Illustratiivne foto. Foto: PantherMedia / Scanpix

Ameerika teadlased tegid uuringus kindlaks, et mida kehvem on inimeste uni, seda halvem on ka nende mälu.

Berkeley California ülikooli neuroteadlane Bryce Mander värbas eri vanuses vabatahtlikke ja lasi neil meelde jätta sõnapaare, kirjutab teadusportaal Novaator.

Katsealused ööbisid laboris, kus uurija jälgis nende uneaegset ajuaktiivsust. Järgmisel hommikul paluti inimestel õpitud sõnu meenutada. Ka sel ajal jälgiti vabatahtlike ajutööd ajukuvamise abil.

Kõige halvemini mäletasid sõnu 60-70-aastased katsealused. Lisaks oli nende uni kõige pinnapealsem ja katkendlikum. Mida kehvem oli uni, seda halvem oli katsealuste mälu.

Kerge une ja kehva mäluga katsealuste puhul pani Mander tähele, et nende laubasagara ajukoores oli vähem hallollust. Seega on kõik need vanaduses ilmnevad nähtused omavahel seotud.

On hästi teada, et uni aitab uutel mälestustel mällu püsima jääda ning ajukoore taandareng võib seda takistada. Praegu pole siiski selge, kas ajukoore anatoomilised muutused tähendavadki vaid hallolluse mahu vähenemist või on need Alzheimeri tõve väga varased märgid.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Neuroscience.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles