Suur õunatest: vali endale lemmik õunasort!

Postimehe toimetus proovis järgi, kuidas mekivad kevadised õunad, mis Eesti poelettidele saabuvad enamasti kaugelt. Õunad tõi toimetusse Maxima.

Tellisaare

Fakte õunasordist: Õunad on tugeva struktuuriga ning sobivad ka mahlateoks. Aretanud Jaan Tellisaar Viljandimaal Pilistveres 1920. aastail.

Toimetuse tähelepanekud: väga hea aroom; lõhnab paremini kui maitseb; kuiv; jahune; masendavalt hapu, veidi toore maitsega; metalne ja imelik järelmaitse; pole nagu õige Tellisaare; üle paari ampsu ei jaksa sellist nosida.

Elize

Fakte õunasordist: Hapuka ja äkilise maitsega õun. Koor on punane kollakasrohelise varjundiga.

Toimetuse tähelepanekud: issand kui kibe; parajalt magus ja hapu; hea hapu järelmaitse jääb; mahlane; soovitan – hea järelmaitse; kõva.

Braeburn

Fakte õunasordist: Üheaegselt nii magusad kui hapud, sobivad hästi küpsetamiseks.

Toimetuse tähelepanekud: jahune; hästi magus; meenutab mingi teise puuvilja maitset; igav; mahlane; magus ja hapu tasakaalus.

Granny Smith

Fakte õunasordist: Austraalias aretatud ja maailma üks tuntumaid õunasorte.

Toimetuse tähelepanekud: ilusat värvi; hapu, igav ja liiga hapu; mõnusalt hapu ja meenutab rabarberit; tihke; koor liiga kõva; üpris hea.

Winesap

Fakte õunasordist: Üks üsna eakas Ameerikas aretatud õunasort, mille juured ulatuvad 18 sajandisse. Sobib värskelt söömiseks ja ka mahlaks.

Toimetuse tähelepanekud: nii magus; viinamarja maitsega; igav õun; liiga paksu koorega; söödav; tavaline õun; jahune – ei meeldi; enam-vähem.

Red Chief

Fakte õunasordist: Pikerguse kujuga punane õunasort, mis on krõmpsuv, mahlane ja magusa maitsenüansiga.

Toimetuse tähelepanekud: vaha maitsega; erilist maitset polegi; kui külmkapp on tühi ja seal on vaid see õun, siis võib selle ära süüa küll; magus õun; paksu koorega; pestitsiidid on kohe tunda koores, väga ebameeldiv; ilus, aga lahja maitsega; mahlane; koorest pole võimalik läbi närida.

Golden

Fakte õunasordist: Krõbeda ja magusa maitsega. Sobivad nii värskena söömiseks kui magustoidu valmistamiseks.

Toimetuse tähelepanekud: magus; mahlane; väga-väga-väga magus; maitseb nagu pirn; aroomirikas, aga võib-olla liiga magus; vesine; vähe maitset, aga magusapoolne; maitsev; rohelise kohta hea tegelikult; vale maitsega – Prisma Goldenil on hoopis teine maitse; rohelise kohta väga magus.

Royal Gala

Fakte õunasordist: Uus-Meremaal aretatud õunasort on populaarne tänu oma kargelt magusale maitsele ja aromaatsele lõhnale.

Toimetuse tähelepanekud: maitsetu; kehv õun – Uus-Meremaalt eeldaks rohkem maitsevärve; imelik; igav; vesine; vanasti keedeti sellistest õuntest moosi.

Junami

Fakte õunasordist: Junami õunad on punased ja ilusad ümmargused. Eriliselt karge õunasort.

Toimetuse tähelepanekud: näeb ilus välja, mahlakust on, aga tahaks tugevamat maitset; liiga magus; hapu; hapukas – sidruni moodi; jõuline mekk, aga hapuvõitu; maitse täitsa hea; veidi hapukas; liiga kõva; mahlane.

Gala

Fakte õunasordist: Gala õunad on väikesed ja värvuselt tihtipeale punased. Peavad üsna hästi vastu ning on maitselt magusad.

Toimetuse tähelepanekud: seenemaitseline; eriti magus; kergelt magus; nätske koor; läila; maitsetu; väga kõva; huvitava maitsega; iseloomutu; natuke svammi moodi.

Jonagored

Fakte õunasordist: Siinamil üsna tuntud ja edukaks osutunud koonusekujuline punapõskne suur õun. Väga mahlane ja magus-hapu.

Toimetuse tähelepanekud: igav; hapu; mahlane; parajalt hapukas, magus; vesine; maasikamaitseline, isikupäratu.

Fuij

Fakte õunasordist: Aretatud 1930ndate lõpus Jaapanis ning oma nime saanud Fujisaki linnakese järgi. Krõmps ja magusamaitseline.

Toimetuse tähelepanekud: mõõdukalt magus; liiga magus; väga mahlakas, võiks olla rohkem hapukamat mekki; mahlane, kuid lääge; liiga läila; võiks olla rohkem õuna maitsega; mahe; maitsetu.

Champion

Fakte õunasordist: Poolas aretatud õunasort on krõmpsuva kollakas-punase viljaga. Magus ja mahlane õun.

Toimetuse tähelepanekud: väga mõnusa magusa maitsega; väga-väga hea; natuke hapukas; ei paku pinget; vesine; martsipanimaitseline; mõnusalt hapu.

Pink Lady

Toimetuse tähelepanekud: mittemidagiütlev; kurgimaitseline; rabarberimaitseline, hapukas; veidra kõrvalmaitsega; naljaka maitsega, mahlakas; liiga kõva; huvitava järelmaitsega; paksu koorega; nõnda magus nagu hakkaks mädanema.

Gloster

Fakte õunasordist: Tuntud kui «magustoiduõun», ent peidab oma puna-roheka kesta sees ka mõõdukalt hapusust.

Toimetuse tähelepanekud: väga magus; hapukas; mahlane; ilusa välimusega; normaalse suurusega üheks söömiskorraks; hea järelmaitsega; liiga kõva.

Morgenduft

Fakte õunasordist: Suursuguse nimega õunad on kreemjas-valge sisu ja kompaktse ning magushapu viljalihaga.

Toimetuse tähelepanekud: ei maitse; arusaamatu maitsega; vesine; tavaline; keskmiselt hapukas; imelik; kuiv; mõrudalt hapu; jahune ja maitsetu; paks koor.

Mutsu

Fakte õunasordist: Jaapanis aretatud õunasort, mis maitselt mesimagus. Mutsu on üks neist õunasortidest, mida sobib kasutada väga mitmel viisil – süüa niisama või küpsetistes.

Toimetuse tähelepanekud: magus-hapu; lõbus õun; krõmps; tsuti liiga hapu; polegi nagu maitset; liiga kõva; kuiv; liiga paksu koorega; veidi kehva järelmaitsega; selle eest küll ei maksaks; nagu umbrohi; õunasordi nime eest plusspunktid; liiga tuim.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles