Teise samba sissemakse suurendamine annab üsna napi pensionilisa

Pensionärid avaldasid maikuus meelt ebaõiglaselt madalate pensionite vastu.

FOTO: Heiki Rebane/BNS

Tarbijaveebi minuraha.ee valmistatud kalkulaator näitab, et kui inimene otsustab suurendada oma pensioni teise samba sissemakset, siis saab ta sellest üsna napi pensionilisa.

Juba üsna mitu kuud teevad pangad aktiivset reklaami, et II sambaga liitunud inimesed suurendaksid oma palgast pensionifondi minevaid sissemakseid aastateks 2014–2017. Minuraha.ee kalkulaator aitab sul välja arvutada sissemaksete suurendamise mõju oma tulevase pensioni suurusele.

Selleks tuleb sul kalkulaatorisse sisestada mõned andmed: oma brutopalk, vanus, senine tööstaaž ning teise sambaga ühinemise aasta. Seejärel kuvatakse tulemused, kui suureks umbkaudu su tulevane pension nii I kui II sambast kujuneks juhul, kui sa aastatel 2014–2017 sissemakseid ei suurenda, st sinu brutopalgalt läheb pensionifondi endiselt 2 protsenti ja riik lisab sinu palgalt makstava sotsiaalmaksu arvelt 4 protsenti.

Samuti näitab kalkulaator, kui suureks kujuneb pension siis, kui otsustad makseid suurendada: sinu brutopalgalt läheks pensionifondi 3 protsenti ja riik lisab sinu palgalt makstava sotsiaalmaksu arvelt 6 protsenti.

Tarbijaveeb võtab näiteks 35-aastase inimese, kes teenib1000-eurost brutopalka ja ühines II sambaga 2003. aastal. Kui ta makseid 2014–2017 aastateks suurendab, saab ta 2043. aastal pensionile jäädes I ja II sambast igakuist pensioni kokku 25 eurot rohkem kui makseid mitte suurendades.

Praegu 47-aastane inimene, kes teenib 700-eurost brutopalka ja ühines II sambaga samuti 2003. aastal, saab makseid suurendades 10 eurot kuus rohkem.

Maksete ajutise suurendamise võimalused

Kuni 15. septembrini 2013 saad soovi korral esitada avalduse, et suurendada oma brutopalgast pensionifondi laekuvaid sissemakseid kahelt protsendilt kolmele aastatel 2014–2017.

Riigipoolne makse suureneb 2014–2017 automaatselt neljalt protsendilt kuuele protsendile nende pensionikogujate eest, kes tegid 2009. aastal avalduse omapoolsete maksete jätkamiseks – ajal, mil riigipoolsed maksed majanduskriisi tõttu ajutiselt külmutati.

Need inimesed, kes toona avaldust ei esitanud, aga sooviksid riigilt aastatel 2014–2017 saada 6-protsendist makset, peavad selleks esitama avalduse ning suurendama ka enda palgalt laekuvat makset kolmele protsendile. 1954. aastal ja varem sündinud inimesed makse suurendamise avaldust esitada ei saa.

Vaata teise samba sissemaksete suurendamise mõju kalkulaatorit siit.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles