Vaata, milline on sinu isiklik maksukoormus ja kuhu see raha läheb
Kuula ka Kuku raadio intervjuud!

Maksukalkulaator.

FOTO: Ekraanitõmmis meieraha.ee

Tänasest saab Eesti maksumaksja välja arvutada ja hinnata, milline on tema isiklik maksukoormus.

Aadressil kalkulaator.meieraha.eu paiknev maksukalkulaator arvestab kokku nii tulud kui ka kulud, mis mõjutavad maksukoormust.

«Seni on olnud tavaks rääkida töötasult kinnipeetavatest maksudest või näidata riigi üldist maksukoormust, seetähendab maksudena kokkukogutava tulu suhet SKPsse,» ütles kalkulaatori eestvedaja Hille Hinsberg Praxisest. «Siin on aga arvestatud kokku inimese enda tasutud maksud, tema tööandja makstud maksud ja inimese tarbimisega seotud maksud,» selgitas ta.

«Tarbides maksame käibemaksu. Alkoholi ja tubakat ostes tasume nendelt veel aktsiisimaksu. Seega maksustatakse inimesele laekuvat tulu vähemalt kaks korda, mõnikord ka kolm korda. Kõik need maksud moodustavadki tegeliku maksukoormuse,» lisas Hinsberg. 

Maksuhulga arvutamiseks tuleb kalkulaatorisse sisestada oma sissetulek, olgu see palk, ettevõtlustulu või pension, ja märkida ära erinevad tarbimise ja muud kulud. Kalkulaator on anonüümne ja annab igale maksumaksjale teada just tema enda tulude ja kulude põhjal arvestatud maksukoormuse. 

Parem ülevaade riigieelarvest

«Loomulikult saame igaüks vastu avalikke hüvesid, mille kohta teevad otsuseid valitsus ja riigikogu. Kalkulaator näitab, kuhu maksudena tasutud raha riigieelarves kulutatakse,» kinnitas Hinsberg. Inimene näeb, kui palju maksudest läheb näiteks valitsusaparaadile, riigikaitsele, haridusele, sotsiaalkaitsele ja teistele valdkondadele.

 Kalkulaator on osa portaalist meieraha.ee, mis on valminud Praxise eestvedamisel. Maksukalkulaatori üheks väljatöötajaks on Sisekaitseakadeemia maksunduse lektor Paul Tammert.

Kogu portaali eesmärk on luua riigieelarvest lihtne pilt, mis võimaldab näha, kui palju on riigil ühe aasta jooksul raha kasutada, mis tuluallikatest eelarve koosneb ja milleks seda kulutatakse.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles