Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Millised mähkmed lapsele valida?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Panther Media/Scanpix

Lapse sündides seisavad paljud vanemad raske valiku ees - milliseid mähkmeid lapsele valida. Argumente, millest lähtuda, on mitmeid - kui palju mähkmed maksavad, kuidas mähkmed mõjutavad lapse nahka või kui keskkonnasäästlikud on mähkmed, kirjutab Aet Trisberg portaalis bioneer.ee.

Põhilised argumendid, millest mähkmete valikul lähtutakse, on siiski mähkmete hind ja lapse naha tervis. Valdav enamik emasid otsustab tänapäeval just ühekordsete pabermähkmete kasuks, kuna see on mugav ja hoiab aega kokku.

Pabermähkmete turg on lai - erineva hinna, tegumoe, imavuse ja valmistamistehnoloogiaga mähkmeid pakuvad mitmed tootjad. Mähkmete valikuks ei oska kõigile ühest nõu anda ka lastearst Anne Kristi Uuli, kelle sõnul tuleb iga lapse jaoks sobivad mähkmed välja selgitada katse-eksituse meetodil.

Lastearst lähtub eelkõige lapse naha tervise seisukohast ning peab oluliseks, et mähkmed ei tekitaks lapse nahale löövet. Mähkmete valikul peaks eriti tähelepanelikud olema allergiliste laste vanemad. «Kindel on see, et kõikvõimalike asjadega immutatud mähkmed ei sobi allergilistele lastele,» paneb Uuli südamele.

Öko- ja tavapabermähkmed

Laias laastus saab pabermähkmed liigitada nn tavamähkmeteks ja ökomähkmeteks. Tavamähkmete alla liigituvad kõik pabermähkmed, mis ei kanna ökomärgistust. Ökomähkmete juures saab aga vaadelda mitut erinevat dimensiooni - mähkmete sisu ohutus, mähkmete kõdunemisaeg ning mähkmete tootmisest tingitud ökoloogiline jalajälg.

Libero mähkmete tootja SCA turundus- ja PR-koordinaator Eestis Maiu Väli võtab minu palvel ühendust ettevõtte peakontoriga, et saada infot mähkmete sisu ja lagunemisaja kohta. Mähkmete sisu koostise osas täpset vastust ei anta, samas tunnistatakse, et Libero mähkmete looduses lagunemise aeg on pikem kui ökomähkmetel.

Mähkmete lagunemisaeg looduses ei pruugi aga nende «eluteel» peagi enam oluline aspekt olla. «Jäätmete käitluslitsentsi trend kogu Euroopas on põletamine, mille tagajärjel tekkinud tolm filtreeritakse läbi,» selgitab Maiu Väli. Libero on siiski hakanud keskkonnaaspekte üha olulisemaks pidama ning vähendanud süsihappegaasi ja teiste kasvuhoonegaaside tekkepõhjuseid oma tootmisprotsessis.

Libero väiksemad suurused kannavad juba kaks aastat Põhjamaade Luigemärgi (The Nordic Swan Label) sümbolit, mis viitab nende tootmise keskkonnasäästlikkusele. Kõiki Põhjamaade Luigemärgi sümbolit kandvaid tooteid päris «ökoks» nimetada siiski ei saa - enamasti on täidetud vaid üks kriteerium - keskkonnasäästlik tootmine.

Tuntuim ökomähkmete tootja Moltex on panustanud nii taastuvast põllumajandusest pärineva tooraine kasutamisele, mähkmete kiirele kõdunemisele kui sisu ohutusele. Moltexi kodulehelt saab täieliku ülevaate mähkmete iga kihi koostisest - selgub, et mähkmete koostisosadest on 50 protenti biolagunevad, kusjuures hingav kaitsekile on 100 protsenti looduslik ning bioloogiliselt lagunev, samuti ei sisalda mähkmed lateksit.

Parema imavuse tagamiseks on ka Moltex hakanud pabermähkmetes kasutama sünteetilist imamisgeeli, kuid see geel on kloorivaba, ei sisalda lõhna- ja säilitusaineid ega niisutuskreeme, mistõttu on see lapse nahale ohutu. Lastearst Anne Kristi Uuli räägib oma praktikale toetudes, et vahel ei sobi isegi ökomähkmed allergilisele lapsele. Sel juhul jääb ainsaks alternatiiviks vanast ajast tuntud riidemähkmete kasutamine.

Kui palju mähkmed maksavad?

Pabermähkmete pooldajad on sageli veendunud, et riidemähkmete peale kulub rohkem raha ja energiat, kuna riidemähkmeid peab tihemini vahetama ning igapäevaselt pesema. Kui riidemähe märjaks saab, on vanemal motivatsioon mähe kohe ära vahetada, kuna märg riie ärritab lapse nahka.

Pabermähe mahutab teoreetiliselt mitu pissi ning imamisgeeli abiga on lapse pepu kuiv. Lastearst Anne-Kristi Uuli soovitab mähkmeid siiski võimalikult sageli vahetada: «Vanematele tuleb selgitada, et mähkmed ei ole uriini reservuaar!» Uriinis tekivad bakteriaalsed muutusprotsessid, mille tulemusena tekib ammoniaak ja süsihappegaas ning uriin muutub aluseliseks ja annab võimaluse mähkmedermatiidi tekkimisele.

Riidemähkmed võivad esmavaatluselt tunduda kallid, kuna nende soetamisel tuleb suur summa välja käia ühekordselt. Puuvillaste riidemähkmete piisava varu peaks ökopoe Terve Valik hinnakirja arvestades saama vahemikus 500-3000 krooniga. Väljaminek on ühekordne ning edaspidi kulub energiat vaid nende pesemisele (soovi korral ka triikimisele). Terve Valiku hinnangul kulub riidemähkmete aastaseks pesukuluks umbes 600 krooni.

Ühes aastas kulub pabermähkmeid erinevate allikate hinnangul umbes 2000-3000 tükki, esimesel eluaastal kindlasti rohkem ning teisel vähem. Ühe paberist tavamähkme hind on olenevalt suurusest 3-4 krooni, ökomähkme hind 5-7 krooni. Paberist ökomähkmeid ja tavamähkmeid tuleb vahetada sama tihti, seega rahalises mõttes on paberist ökomähkmed kallimad.

Pabermähkmete peale võib olenevalt mähkmete valikust ja lapse potilkäimise ajast kuluda arvestuslikult 10 000 - 20 000 krooni, sellele summale tuleb liita veel prügi äravedu, kuna mähkmeeas lastega peres tekib pabermähkmete näol mitu korda rohkem prügi.

Tagasi üles