Soomes korjati ohtliku lisandiga naps müügilt

Fireballi jook sattus põhjamaades põlu alla.

FOTO: fireballwhisky.com

Soome riiklik alkoholimüüja Alko otsustas müügilt kõrvaldada kaneelimaitselise likööri Firebaal, kuna see sisaldas propüleenglükooli  lubatust rohkem.

Alko teatas oma esmaspäeval tehtud avalduses, et Fireball on tehtud Põhja-Ameerikas kehtivate  toiduohutuse reeglite järgi, kirjutab Yle. Seetõttu ei vasta see Euroopa Liidu nõuetele, mis kehtestavad märksa karmimad reeglid propüleenglükooli sisaldusele.

Propüleenglükooli kasutatakse nii lennukite jäätumise vältimiseks, aga ka säilitusainena toiduainetes. Alkoholides kasutatakse seda kui maitsekandjat. Eelmisel nädalavahetusel korjati see alkohoolne jook müügilt ära Rootsis, kui Alko avalikustas, et propüleenglükooli on seal üle normi.

Viskil põhinevat kaneelimaitselist likööri Fireball hakati tootma 80ndatel aastate keskel ning aastaid ei tuntud seda väljaspool Kanadat. Nüüd müüakse seda ka USAs, Suurbritannias, Iisraelis, Norras, Rootsis, Soomes, Saksmaal, Prantsusmaal, Austraalias, Iirimaal.

Propüleenglükool (E1520) kasutatakse põhiliselt valikpagaritoodetes (keeksid, rullbiskviidid ja tordipõhjad) niiskuse säilitajana ja hallituse ärahoidmiseks ning muudes toiduainetes lisaainete lahustamiseks. Valikpagaritoodetele on propüleenglükooli lubatud  lisada vastavalt Eestis kehtivatele lisaainete normatiividele kuni 1 g/kg toote kohta. Suurema koguse propüleenglükooli sattumisel inimese organismi võib esineda iiveldust, peapööritust, nahaärritust jm.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles