Kuidas peaks lapsed arvutit kasutama?

Иллюстративное фото.

FOTO: SCANPIX

Lapsed on tulevased töötegijad, kes hakkavad ilmselt kasutama palju arvutit. Et noored ei siseneks töötegemise maailma arvuti väärast kasutamisest põhjustatud vaevustega ning et neil oleks tagatud töövõime pikkadeks aastateks, on oluline õpetada õigeid arvuti kasutamise harjumusi just lapsepõlves, kirjutab bioneer.ee.

Arvutit asuvad lapsed kasutama juba üsna väikesest east alates - juba paariaastased lapsed mängivad arvutiga. Koolilapsed kasutavad arvutit internetist info otsimiseks, koolitööde tegemiseks ning muidugi ka meelelahutuseks ja suhtlemiseks.

Peagi on käes sügis ning kool, seega on paras aeg teha meeldetuletusi selle kohta, mida silmas pidada laste arvutikasutamise juures. Lapsi, kes ei kasuta arvutit õigesti, võib ähvardada silmade ülepingutatus, randmekanali sündroom (kombinatsioon käe ja peopesa valust, millega sageli kaasnevad sõrmede ja liigutamishäired) ja seljaprobleemid.

Milline on ohutu arvutikasutamine?

Kõige parem oleks muidugi, kui lapsed kasutaksid spetsiaalselt lastele disainitud arvutiriistvara - eelkõige klaviatuuri ja hiirt - ning lastele kohandatud ergonoomilist mööblit. Näiteks on lastel väiksemad käed kui täiskasvanutel ning tavaline klaviatuur võib olla nende jaoks liiga suur.

Lastele toodetakse spetsiaalselt nendele mõeldud arvutiriistvara. Paraku kasutavad lapsed enamasti täiskasvanutele mõeldud töökohtasid, mis on vastavuses täiskasvanute mõõtudega. Põhjuseks enamasti ilmselt asjaolu, et spetsiaalse ergonoomilise töötamiskoha loomine lastele kipub olema kallis.

Seega peaks hoolikalt suhtuma sellesse, et täiskasvanute töökohad oleksid kohandatud lastele sobivaks.  Kui kodus kasutavad erinevas vanuses inimesed ühte arvutitöökohta, siis tuleks kindlustada, et seda saaks muuta vastavalt iga lapse suurusele ja iseärasusele.

Siinkohal mõned olulisemad soovitused, mida jälgida lapse arvutikasutuse juures.

Aeg

Jälgi lapsevanemana oma lapse arvuti kasutamise aega. Kui töötada või mängida arvutiga, siis võib ajataju kergesti kaduda. Arvuti järjestikust kasutamist ei peaks lubama üle 30 minuti korraga, seejärel tuleks teha lühiajaline paus. Mõneminutilised pausid võimaldavad lihastel puhata ja taastuda ning vältida väsimusega seotud kahjustusi.

Pauside ajal peaks laps püsti tõusma, natuke jalutama ja puhkama lihaseid, mida ta kasutas trükkimiseks või hiire kasutamiseks. On olemas ka vastavaid arvutiprogramme, mis tuletavad lastele meelde lühikese pausi vajadust ja näitavad lõdvestumiseks lühikesi harjutusi.

Kehaasend

Väikesed lapsed ise ei ole võimelised jälgima oma kehahoiakut, mistõttu tuleks neid jälgida ja teha meeldetuletusi kehaasendi kohta. Lastel on õige kehahoiaku selgitustest lihtsam aru saada piltide abiga.

Seega võiks hankida pildimaterjali (või ise joonistada) lapsele arvuti kasutamiseks õige kehaasendi selgitamiseks. Kasutada võiks pilte võrdlusena - «õigeid» ja «valesid» kehaasendeid. Riputa pildid kas või arvuti kasutamise koha juurde, et need oleksid lapsel pidevalt silmade ees.

Julgusta last kasutama arvutit erineval moel – näiteks õpeta lapsele klaviatuuri lühivalikuid, selle asemel, et kogu aeg kasutada hiirt. Õpeta last varieerima oma kehaasendeid perioodiliselt. See kõik lõdvestab lihaseid. Õpeta last vaatama objekte erinevalt kauguselt, näiteks aknast väljavaatamine aitab lõdvestada silmalihaseid.

Asend arvuti kasutamise ajal on eriti oluline – aita lapsel istuda ja töötada lõdvestunud ning neutraalses asendis.

Lapse neutraalne töötamise asend on järgmine:
• selg on toetatud tooli seljatoega;
• istumise alus toolil ei tohiks tekitada jalgades kokkusurutust;
• jalgadel on kindel toetamise alus – põrandal või jalatoel;
• pea on tasakaalus seljaga, mitte liigselt taha või ette kallutatud;
• põlveõndla asend on 90-kraadise või suurema kaldega ehk põlved peaksid olema avatud asendis;
• õlavarred peavad olema vabalt keha lähedal ja lõdvestunud, hiir ja hiirematt peavad olema klaviatuuri lähedal nii, et laps ei peaks kõõlutama või hoidma kätt kehast eemal;
• küünarnukid peavad olema painutatud 90-kraadise nurga all või natuke avaramalt (seda nimetatakse avatud küünarnukiks);
• käerandmed peavad olema küünarvarrega umbes samal tasapinnal. Ranne peab olema trükkimise ajal neutraalne – väiksema kui 15-kraadise kaldega ehk ranne ja labakäsi asetsevad praktiliselt samal kõrgusel küünarvarrega, mitte alla või üles kallutatuna.

Mööbel

Kui on olemas reguleeritavad toolid, lauad, monitorid jne, peavad lapsed teadma, kuidas saab neid õigesse asendisse sättida, et need oleksid mugavad. Veendu, et lapsed teavad, kuidas mööblit endale mugavaks reguleerida. Mõnikord on reguleeritavad mehhanismid lastele liiga tugevad keeramiseks.

Tavalised kontoritoolid on mõeldud siiski täiskasvanutele ning toolide mõõdud ei sobi laste kehamõõtudega.  Lapsed võivad ebamugavust tundmata istuda täiskasvanu toolil umbes kuni üks tund. Pikem istumise periood tähendab, et tool on vaja kohandada lapsele sobivaks.

Kui tool on ebasobiv, siis reguleeri käetugesid, seljatuge ja istumise alust lapsele sobivaks - proovi käetugesid allapoole lasta, tõsta istumise alust, lükka seljatugi ettepoole.

Kui tool ei ole reguleeritav, siis toesta lapse istumise asendit - pane näiteks padi istumise alla ja alaselja alla. Kui lapse jalad jäävad sellises asendis rippuma, siis pane jalatugi või mõni kast jalgadele toeks. Jalad ei tohiks vabalt toolilt alla kõlkuda, sest see takistab vereringe liikumist.

Monitor

Kuna lapsed istuvad tihti täiskasvanute toolil, siis nad vaatavad monitori alt üles. Pea taha kallutamine võib põhjustada seljavalu. Monitor peab olema paigutatud nii, et laps saab mugavalt vaadata ekraani, ilma et peaks selga kallutama ette- või tahapoole. 

Ekraani kõrgust peab muutma - lapse silmad peavad olema kohakuti või natuke kõrgemal monitori ülemisest äärest. Monitor peab paiknema otse vaatevälja ees, mitte kõrval. Samuti tuleb jälgida, et ekraan ei oleks pimestav.

Silmade pingutust saab vältida adekvaatse valgustusega. Selleks kohanda ekraani ja ruumi valgustust. Ole kindel, et igal paberdokumendil, mida laps loeb, on küllaldaselt valgust.

Klaviatuur

Kui kasutate lapsega sama töökohta, siis võiks hankida kohandatava klaviatuurialuse. Lisaks on olemas lastele mõeldud klaviatuure, millel on väiksemad klahvid ja lühemad vahemaad klahvide vahel. Võimalusel tasuks see lapsele soetada.


Kasutatud allikad:
http://www.safecomputingtips.com
http://ergo.human.cornell.edu
http://www.healthycomputing.com

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles