Soovitusi, kuidas kodu ja peret äikesehooajal kaitsta

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Äike

FOTO: SCANPIX

Täna õhtul on üle kogu Eesti äikeseoht, millega kaasnevad tugevad tuuleiilid ja vihm. Elektrilevi tuletab äikesehooaja eel meelde, kuidas kaitsta äiksetormi mõjude eest lapsi, kariloomi ja kodutehnikat.

Äikesega maha kukkunud elektriliinid võivad olla pinge all ja kujutada endast tõsist elektrilöögiohtu inimestele ja loomadele. «Kindlasti tasub lastele rääkida, et mahakukkunud juhtmetele ei tohi mingil juhul läheneda,» ütles Elektrilevi käiduosakonna juhataja Taivo Tõnne.

Purunenud liini märgates teatage kohe Elektrilevi rikketelefonil 1343. Elektriliin võib automaatselt taaspingestuda ja mahakukkunud juhtmest tuleb hoiduda vähemalt kaheksa meetri kaugusele, et vältida pinge all olevast maapinnast tulenevat elektriohtu.

Ettevaatlikult tuleb suhtuda ka liinide läheduses asuvatesse elektrikarjustesse, mis muutuvad ohtlikuks juhul, kui karjusele peaks peale kukkuma elektrijuhe. Siis saab elektrikarjusest sisuliselt elektrijuhtme pikendus, mis tähendab kõrgeid pingeid ja elektrilöögi ohtu. Kui märkate karjusele kukkunud juhet, ei tohi liinile ja elektrikarjusele mingil juhul läheneda ning olukorrast tuleb samuti teatada rikketelefonile. «Loomapidajatele soovitame võimalusel karjuseid liinide alla mitte ehitada,» lisas Tõnne.

Äikese lähenedes või selle eel kodust ära sõites tasub kahjude ennetamiseks koduste elektriseadmete pistikud vooluvõrgust välja tõmmata. Äikese tekitatud ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii, kahjusid ei hüvita ka võrguettevõte. Kõige suurem on äikesekahjustuste oht aedlinnades, kus elektri- ja sidekaablid paiknevad postide otsas tänava kohal, kõige väiksem on oht piirkondades, kus elektrivarustuse tagamiseks kasutatakse maakaableid.

Kahjusid tehnikale on võimalik vähendada ka kaitseseadmetega  ja valides kindlustuse, mis katab elektriseadmete rikete riski ka äikesekahjude korral. Kui on kahtlus kahjude tekkimise osas, saab esitada Elektrilevile kahjunõude avalduse. Avalduse esitamise ja kahjude hüvitamise põhimõtete kohta on lisainfo Elektrilevi veebis.

Toimetus ootab lugejate küsimusi Saada küsimus

Populaarne

Tagasi üles