Amet leidis müügilt kuus lastele ohtlikku mänguasja

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lapsed.
Lapsed. Foto: SCANPIX

Tarbijakaitseamet leidis märtsist maini kauplustest kontrolliks võetud 11 mänguasjast kuues ohtlikke aineid.

Kontrolliti ftalaatide sisaldust, plii, kroomi ja kaadmiumi eraldumist ning mehaanilisi ja füüsikalisi omadusi, vahendab tarbijakaitseamet.

Digipleks OÜ Kohila kaupluses Nefertiti müügil olnud nukk Monstrus ja Kiviõlis VN Toys OÜ kaupluses Entel-Tentel Lastekaubad müügil olnud nukk Sofia the First sisaldasid ftalaate üle 20 protsendi, mis ületab lubatud piirväärtust vähemalt 200 korda.

Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet

Ftalaadid on inimesele pikaajalise mürgise toimega ja võivad kahjustada hormoonsüsteemi. Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks, ent nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1 protsenti.

Lisaks leiti väikelastele ohtlikke mänguasju, millest eraldusid väikesed osad, mis võivad lapsele suhu sattumisel põhjustada lämbumist. Tööriistakomplektid Handy Tools Tool Set komplekt A ja Colorbaby Tool Set olid müügil Karupoeg Puhh OÜ Tartus asuvas kaupluses Karupoeg Puhh. Kokkupandavat lennukit Cartoon Sharpen the Wits Plane müüdi Oldtrees OÜ Pärnus Tallinna maanteel asuvas poes.

Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: Tarbijakaitseamet

Tarbijakaitseametnikud võtsid kontrolliks ka Prosperity OÜ Tallinnas asuvast kauplusest Toys and Dolls laste kiige Swing coloured. Laboris selgus, et kiik võib tekitada vigastusi, kuna katses see purunes.

Foto: Tarbijakaitseamet
Foto: SCANPIX

Tarbijakaitseamet alustas kõikide nimetatud ettevõtjate suhtes haldusmenetlust. Praeguseks on ettevõtted tooted ameti korraldusel müügilt eemaldanud ja turult tagasi kutsunud.

Amet juhib tähelepanu, et tarbijal on õigus ohtlik toode kauplejale tagastada ja saada tagasi makstud raha. Selleks peab ta pöörduma kauplusesse, kust toote ostis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles