Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Esimeses klassis piisab tennistest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kehalise kasvatuse õpetaja Mare Paist lapselapste Saskia Olepi ja Ingrid Paistiga jalanõusid proovimas. | FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Esimese klassi kehalise kasvatuse tunnis mängivad lapsed kulli ja rahvastepalli, selle jaoks pole vaja lapsele osta kalleid jalanõusid või spordisärke, piisab lihtsatest asjadest. Käisime Tallinna Saksa Gümnaasiumi esimese klassi kehalise kasvatuse õpetaja Mare Paistiga spordipoodi kammimas.

Esimeses klassis õpivad lapsed kehalise kasvatuse tundides viskama, hüppama ja mängima. Mängitakse jalgpalli, rahvastepalli, kulli ja arendatakse keha. Kõik käib mängu kaudu ja koormus pole suur.

«Vanasti nõuti, et kõigil oleks tunnis ühtemoodi riided: valged särgid ja mustad püksid,» rääkis õpetaja Paist, kui me spordipoes tema ja tema lastelastega kohtusime. «Tänapäeval on kõik vabaks läinud, lapsel peab lihtsalt mugav olema,» lisas ta.

Laste kehalise kasvatuse varustus sõltub kooli võimalustest ja õpetajast. Õpetaja otsustab, mida ja kui palju lastega tunnis teha. Kooli koduleheküljel peaks olema üleval esimese klassi kehalise kasvatuse õppekava, kus on kirjas, mida kool esimese klassi lastega tunnis ette võtab.

Mare Paisti kinnitusel piisab kehalise kasvatuse tunnis kõige tavalisemast T-särgist, lühikestest pükstest ja dressidest, mis on lapsel ehk juba varasemast olemas. Esimeses klassis pole vaja mingeid erilisi spordiriideid.

Õigupoolest pole kooli lõpuni spordiriiete koha pealt õpilastele mingeid erinõudmisi, kui just kool ei ole neid kehtestanud. Õpetajad eeldavad siiski, et laps ei tule tundi teksades, sest kehalise kasvatuse tunnis peab kandma vahetusriideid, liiati pole teksades kuigi mugav joosta, hüpata või palli mängida.

«Ei pea ostma tosse, mis maksavad 50 eurot, võib osta tennised viie euro eest,» ütles Mare Paist, kui jõudsime spordipoes jalanõude riiuli juurde.

Spordiriiete ja -jalatsite valikul on kogenud pedagoogi sõnul kõige olulisem see, et need oleksid mugavad. Paisti sõnul peab jalanõu tald olema pehme ja painduv – selle töö teeb ära ka tennis. Jalal ei tohi olla kitsas, jalats ei tohi loksuda ega pigistada ning umbes sentimeeteri jagu peab varvastele jätma liikumisruumi. Kõva tallaga jalanõudega ei õpi laps kõndima rulluvalt ja pehmelt, vaid kõnnib täistallaga. Lisaks tuleks valida jalanõud, millel on mustriga tald, sest muidu on libe.

Õpetaja tõdes, et seitsmeaastane valib tooteid enamasti välimuse põhjal ja lapsevanemal on peaaegu võimatu leida toode, mis oleks kvaliteetne ja mugav ning mille välimus lapsele meeldiks.

«Retuusid või spordipüksid ja T-särk, ja võib vabalt minna kehalise tundi,» kinnitas Mare Paist.

Tüdrukutel on lihtsam, nemad võivad kanda retuuse nii sees kui ka väljas. Poisid kannavad tavaliselt lühikesi spordipükse sees ja dressipükse väljas. Õuetundideks ei pea samuti ostma spetsiaalseid spordiriideid. Näiteks saab hakkama T-särgiga, millele on tõmmatud fliisjakk või kilejopp. Paisti sõnul saab tunnis joosta ka nende õueriietega, mille laps kodus õue selga paneb.

Spordipoes soovitati osta kehalise kasvatuse tunni jaoks spordisokke, kuid õpetaja laitis selle soovituse maha. «Nende järele pole esimesel aastal vajadust, sest koormus ei ole nii suur ja saab edukalt hakkama tavaliste niidisokkidega,» oli Paist veendunud. Spordisokid vähendavad higi teket ja selle sokist läbiimbumist, aga esimese klassi lapsed ei higista nii palju.

Esimesse klassi astuvale lapsele riideid või varustust ostes soovitab õpetaja meeles pidada, et laps kasvab nendest kiiresti välja ja sellepärast ei ole mõtet kulutada suurt raha popile spordivarustusele.

Tagasi üles