Võõrsil asuva vara pärimine muutub lihtsamaks

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Testamendi puudumisel tekitab pärandi jagamine sageli suurt tüli.
Testamendi puudumisel tekitab pärandi jagamine sageli suurt tüli. Foto: Elmo Riig / Sakala

Tänasest jõustuv Euroopa pärimismäärus reguleerib, kuidas lahendatakse pärimisasi, kui pärandaja elas ja omas vara erinevates riikides. 

«Piiriülese iseloomuga pärimismenetluste arv on kasvuteel, sest paljud inimesed lähevad välismaale tööle või leiavad sealt endale elukaaslase. Nii võib juhtuda, et kinnisvara omatakse erinevates riikides,» rääkis Notarite Koja aseesimees Anne Saaber.  Tema sõnul puudutab see ka Eesti inimesi, kellest paljud töötavad välisriikides, näiteks Põhjamaades ning on soetanud sinna ka uue kodu. Euroopa pärimismäärus lihtsustab selliseid pärimisasju, lahendab pärimismenetluste läbiviimisel tekkivaid praktilisi küsimusi ning ühtlustab pärimisdokumentide kasutamist välisriikides.

Eestis pärimismenetlust läbiviiv notar saab lisaks Eesti pärimistunnistusele väljastada edaspidi pärija soovil ka Euroopa pärimistunnistust, millega pärija saab oma pärimisõigust tõendada teistes Euroopa Liidu liikmesriikides. Samuti reguleerib määrus ka muude pärimisasjades tehtud otsuste ja dokumentide tunnustamist, mis lihtsustab märkimisväärselt piiriülest asjaajamist.

«Oluline on märkida, et pärimismäärus ei rakendu tagasiulatuvalt ehk puudutab vaid nende inimeste vara pärimist, kelle pärand avaneb määruse jõustumisest ehk alates 17. augustist 2015,» rõhutas Saaber. Samuti on kasulik teada, et kolm riiki – Ühendkuningriik, Iirimaa ja Taani ei hakka väljastama Euroopa pärimistunnistusi ehk määruse kohaldamisala neid riike ei hõlma.

Jõustuva Euroopa pärimismääruse ametlik nimetus on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 650/2012, mis käsitleb kohtualluvust, kohaldatavat õigust ning otsuste tunnustamist ja täitmist, ametlike dokumentide vastuvõtmist ja täitmist pärimisasjades ning Euroopa pärimistunnistuse loomist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles