Halvas seisukorras rehvid suurendavad ka kütusekulu

Korralik rehv muudab sõidu turvalisemaks.

FOTO: Marko Saarm

Eesti Rehviliit meenutab kõigile autojuhtidele, et käes on aeg, mil võib juba sõita talverehvidega ja ühtlasi on rehvi korrasolu liiklusohutuse tagamisel ülioluline.

Eesti Rehviliidu juhi Kaur Kuurme sõnul peavad rehvid olema heas korras, sest vastasel juhul on auto raskemini juhitav, pikeneb pidurdusteekond ning suureneb kütusekulu.

«Keskmine sõiduauto puutub rehvide kaudu vastu maad vaid 40 ruutsentimeetri ulatuses. Seetõttu on õige rehvi valik, rõhk ja paigaldamine turvalisuse tagamiseks väga oluline. Eriti kriitilise tähtsusega on see just talvehooajal kui teeolud on kehvemad,» rääkis Kuurme.

Tema sõnul teatakse näiteks vähe, et sama ohtlik kui tühjaks vajunud rehv on ka ülerõhk. «Kui rehvirõhk on liiga kõrge, väheneb selle kokkupuude maapinnaga, see muudab auto raskemini juhitavaks ja pidurdusteekonna märksa pikemaks,» toob Kuurme näiteid. Ta sõnas, et oluline ona ka rehvide korrashoiule tähelepanu pöörata. «Samas kui rehvirõhk on näiteks vaid 80 protsendi soovitatud rõhust, väheneb ka rehvi eluiga 20 protsendi võrra ja lisaks suureneb kütusekulu,» sõnas ta.

Kuigi rehvide mustrisügavuse tähtsusest on palju räägitud, näitavad Kuurme sõnul Rehviliidu ja Politsei- ja Piirivalveameti koostöös teostatavad iga-aastased mõõtmised, et ligikaudu 10 protsenti Eesti teedel sõitvaid rehve ei vasta nõuetele. «Soovitame siiski vahetada rehvid välja juba enne kui need sedavõrd palju kuluvad. Talverehvide vahetamisele võiks mõelda kui selle jääksügavus on 4 millimeetrit,» rõhutas Kuurme.

Rehve tuleks vahetada minimaalselt viie aasta tagant hoolimata nende välisest seisukorrast ja mustri sügavusest, sest ajapikku kaotab kumm oma elastsuse. Sõltuvalt sõidumaneeridest ja teede kattest võivad aga rehvid vajada väljavahetamist ka märksa sagedamini.

Uute rehvide soetamisel soovitab Kuurme jälgida selle märgistust, mis annab infot nii rehvi pidamise, mürataseme kui ka kütusekulu kohta. Talvisel hooajal on esmatähtis veenduda, et rehvi pidamine lumel, jääl ja märjal asfaldil oleks võimalikult hea.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles