Inspektsioon: tööpäeva lühendamine on täna kohustuslik

FOTO: Urmas Luik

Tööinspektsioon meenutab, et jõulupühade- ja aastavahetuse-eelne tööpäev on kolme tunni võrra lühem ning riigipühade ajal töötavatele inimestele peab maksma kahekordset töötasu.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest, teatas tööinspektsioon. Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas, riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. Tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus. 

Juhtudel, kui tööprotsessi tõttu pole võimalik tööpäeva lühendada, tuleb töötajaga kokku leppida  töötamine pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on nõus, loetakse lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppel rahas 1,5-kordselt.

Summeeritud tööajaga töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

Riigipühal töötatud tundide eest tuleb maksta töötajale kahekordset töötasu.

Pühade ajal saab tööinspektsiooni infotelefonile helistada 23. ja 31. detsembril kuni kella 13ni.  24.-26. detsembril ja 1. jaanuaril nõustamist ei toimu. Teistel päevadel töötab tööinspektsioon tavapärastel aegadel.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles