Inspektsioon: tööandja peab täna tagama lühema tööpäeva

Aastavahetus.

FOTO: SCANPIX

Tööinspektsioon tuletab meelde, et aastavahetuse eelne tööpäev on kolme tunni võrra lühem ning 1.jaanuaril töötavatele inimestele peab maksma kahekordset töötasu.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest ning pole tööandja õigus, vaid kohustus. Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas, riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. 

Juhtudel, kui tööprotsessi tõttu pole võimalik tööpäeva lühendada, tuleb töötajaga kokku leppida  töötamine pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on nõus, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppel rahas 1,5-kordselt.

Summeeritud tööajaga töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigust teda selleks sundida.

Tööinspektsiooni infotelefonile saab täna helistada kuni kella 13-ni. 1. jaanuaril nõustamist ei toimu.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles