Meedia tõlgendas talverehvide kohustuse tühistamist Soomes valesti

Talverehvid

FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Möödunud nädalal levis Eesti meedias teade, mis andis mõista, nagu plaanitaks Soomes peagi tühistada talverehvide kohustus, reaalselt on aga põhjanaaber sellisest seadusmuudatusest veel väga kaugel.

Lõppenud nädala reedel levis Eesti meedias Soome väljaande Aamulehti kajastus, mis väitis nagu kaaluks Soome peagi tühistada talverehvidega sõitmise kohustuse. Seejuures oli tsiteeritud Soome politsei liiklusohutuskeskuse juhti Dennis Pastersteini, kes pidas talverehvide kasutamiskohustuse tühistamist positiivseks ettepanekuks.

Küll aga on Soome saatkonna pressinõuniku Hannele Valkeeniemi sõnul Soome riik talverehvide kohustuse tühistamisest siiski veel kaugel. Ta möönas, et Soome liiklusministeeriumi juures tegutseb töörühm, mis tegeleb uue liiklusseaduse välja töötamisega ja on sealjuures kaalunud ka talverehvide kasutamise tühistamist, kuid ainult tingimustel, kui ilmastikuolud seda soosivad. Arutlusele on see tulnud Rootsi eeskujul, samas on see vaid üks võimalikest variantidest. «On küll eelküsitlused ja uuringud, kuidas seda muutma peaks – selle käigus on neid seisukohti võetud,» selgitas Valkeeniemi.

Ka tähendas Soome saatkonna pressinõunik, et Pasterstein väljendas oma väljaöeldud arvamuses pigem isikliku seisukohta ja sealgi rõhutas, et talverehvide kohustuse võiks tühistada ainult juhul, kui ilmastikuolud seda võimaldavad. «Et kui on selline talv, kus lund üldse ei tule – näiteks mina panin ka naastrehvid alla ja nüüd alles on esimene kord, kus neid on siin (Soomes – toim) vaja,» tähendas Valkeeniemi. Samas nentis ta, et peale selle ühe Soome politsei ametniku seisukoha tegelikult Soome meedias rohkem suuremat arutelu hetkel selle üle ei ole.

Täna kehtiva seaduse kohaselt seisab aga autojuht Soomes siiski silmitsi trahviga, kui tal ka mittetalvistes ilmastikuoludes perioodil 1. detsembrist veebruari lõpuni talverehve all ei ole, kuna tegemist on perioodiga, kus need seaduse järgi jätkuvalt kohustuslikud. Soome saatkonna pressiesindaja pakkus ka, et tegemist võib olla viimaste aastate väga soojade talvede mõjuga, mis on viinud arvamuseni, et teatud ilmastikuolude puhul võiks talverehvide kasutamise kohustuse tühistada.

Ka ütles Valkeeniemi, et isegi kui jõutakse sellesisulise seaduseelnõuni, ei saa siiski kindel olla, et see parlamendis sellisel kujul läbi läheb, kuna Soomes on piirkondi, kus isegi muutuvatest ilmastikuoludest hoolimata on aasta läbi talvised teeolud. «Kui Lõuna-Soome ilmastikuolud sarnanevad Eestile, siis Põhja-Soomes on pikka aega lumi maas ja paarkümmend kraadi külma,» kirjeldas ta, viidates, et pigem peaks sellisel juhul arutama hoopis seda, et iga maakond otsustab ise talverehvide kasutamise kohustuse või selle tühistamise üle.

«Aga see on alles arutluses ja praegu pole ministeerium isegi mitte seaduseelnõuga välja tulnud – alles siis, kui see on esitatud, hakatakse seda arutama parlamendis ja selle komisjonides, nagu Eestiski,» sõnas Valkeeniemi. Siinjuures märkis ta, et on sageli tähele pannud, et Eesti meediasse jõuavad üksikute Soome ametiisikute sõnavõtud juba konkreetsete riiklike plaanidena. «See ei tähenda veel seda, et Soome siin planeerib üht või teist või kolmandat,» tähendas ta.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back