Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Krediitkaardi limiiti võib ületada enda teadmata

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Krediitkaardi piirangu töövõime sõltub paljustki kaardimakseterminalist. | FOTO: Scanpix

Krediitkaardile määratud piirang tundub üsna turvaline – paika on pandud kindel summa, millest rohkem kulutada lihtsalt ei saa. Ometigi on võimalik limiiti mõnel juhul ületada.

Võimalus, et ületad krediitkaardi piirangu, oleneb paljuski kaupmehe kasutatavast kaardimakseterminalist. Kuigi üldjuhul töötavad kaardimakseterminalid online'is, võib osa terminale kokkuleppel pangaga töötada ka offline'is.

Ehk lihtsalt öeldes, kui kaupmehe kaardimakseterminal on ühendatud internetiga, siis läheb raha kaardilt maha kohe, kui aga mitte, toimub andmevahetus siis, kui kaupmees kaardimakseterminali internetiga ühendab. See omakorda tähendab, et limiit, mis on krediitkaardile seatud, ei pruugi toimida ja seda on võimalik ületada, kui maksad kaardiga kohas, mille makseterminal pole internetiga ühendatud.

«Selline võimalus tõesti on, aga need tingimused on panga ja kaupmehe omavahelises kokkuleppes paika pandud. Mõeldud on see juhtudeks, kui on väiksemad ostud ja mingil põhjusel pole parasjagu sidet pangaga. Siis saab need väiksemad tehingud ikkagi ära teha,» selgitas Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask. «Ka offline-tehingutel on summapiirang,» lisas ta.

Ka SEB panga kommunikatsioonijuhi Evelin Allase sõnul on olemas võimalus, et kaardimakseterminal töötab offline'is. «Teatud juhtudel võib offline’is tehtud tehingute puhul summa üle limiidi minna. Kuid seda siiski vaid panga jälgitud piirides,» lausus Allas. «Kuna krediitkaart, nagu kõik krediidile baseeruvad tooted, eeldab usaldust kliendi vastu, siis usaldab pank krediitkaardi omanikku nii palju, et väikesed kõikumised krediitkaardi limiidi ületamisel ei tohiks kliendi maksevõimet mõjutada.»

Mis aga saab siis, kui krediitkaart on sattunud näiteks varga kätte ning tema ületab kuritahtlikult kaardi limiidi? «Sellistel puhkudel vaadatakse juhtum läbi ja seejärel tehakse otsus. Ühest vastust siin ei ole – kõik oleneb sellest, mis täpselt juhtus,» ütles Siilivask.

Evelin Allase sõnul vastutab klient tehingute eest seni, kuni ta pole panka kaardi varastamisest või kaotamisest teavitanud. Sellest hetkest, kui klient on panka teavitanud, lasub vastutus pangal.

«Krediitkaardi kasutamiseks peab kurjategija teadma ka kaardi PIN-koodi, muidu ei ole võimalik tehingut teha. Kui klient ei hoia PIN-koodi oma pangakaardi juures, siis on väga ebatõenäoline selline kokkusattumus, et varas saab ostu sooritada offline-terminali juures ja ületada kaardilimiiti,» arvas Allas.

Tagasi üles