Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Libisemisvastane tald aitab jäisel tänaval püsti jääda

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
City Spike jäänaastud. | FOTO: Tarbija24

Kui oma talvesaapast ei piisa ja libedal tänaval kipub ohtlikuks minema, tasub poodides kiigata libisemisvastaste saapakaitsmete järele.

Matkatarvete müügiga tegeleva firma Matkasport kauplustes on saadaval mitmeid erinevaid tarvikuid, mida saabastele paigaldada.

Tallinnas Rocca al Mare keskuses asuva poe klienditeenindaja Merle märkis, et kuna eile oli jalakäijale põhimõtteliselt esimene väga libe päev, siis suurt tungi libisemisvastaste tõkete vastu pole veel märgata olnud. Küll aga on suuremat huvi tõenäoliselt oodata täna.

«Kindlasti neid tooteid liigub, kuid neid pakutakse ka paljudes poodides. Ostma tulevad ka vanurid, sest nad teavad, et selliseid asju on olemas, aga see on meile pigem lisamüük,» ütles Merle.

Kuigi inimese valik oleneb puhtalt tema vajadustest, kirjeldas müüja, et pigem eelistavad kunded neid kaitsmeid, mis katavad jalatsit kogu talla ulatuses. Saadaval on aga ka ainult päka või kanna alla toetuseks lisatavad mudelid, mida kanda näiteks viisakamate jalanõudega.

Jäätõkete valik MATKaSPORT poes.

Näiteks sportlased võtavad kohe pigem naastudega jooksujalatsi, sest see on lihtsam ja kergem. Libisemist takistavad tallad ja naastud jäävad aga pigem harrastussportlastele, matkajatele ja inimestele, kes tunnevad lihtsalt nende järele vajadust.

EzyShoesi libisemisvastased tallad on toodetud Easy Gripi materjalist, mida kasutatakse ka autokummidel lumekettide asendajana. «Algul jalga pannes on need jäigad, aga hiljem lähevad ilusti jala ümber,» kirjeldas müüja.

Merle lisas, et see mudel on sobilik ka jooksujalatsitele, kui enda jooksujalats libedal või mudasel pinnal hästi ei haaku.

Kogu talla ulatuses on ka Icebug Bugwebi naastud, mis on küll toodetud spetsiaalse tallaga Icebugi jooksujalatsite ja saabaste jaoks. Tegelikult saab seda kinnitada aga enamiku vabaajajalatsite ja matkasaabaste alla, kui muster klapib.

«See sobitub põhimõtteliselt kõigile, kui suuruse vahemik on teada. Kindlasti võiks eelnevalt oma jalatsiga proovida,» soovitas müüja.

Kontsaga saapaid kandes pole aga sellist tüüpi kaitsetega suurt midagi peale hakata ja eelistada tasuks kaitsmeid, mis paigaldatakse päka või kanna alla. Need sobituvad igasuguste jalanõudega ning on eelistatud variandiks ka viisakamate saabaste puhul.

Keraamilise kattega tallakaitsmete eeliseks on see, et materjal ei kahjusta põranda- ega teisi pindu. Kattega osa läheb päka alla ja see kinnitatakse talla taha.

«Naastud on küll kindlamad, aga see variant sobib hästi kasutamiseks näiteks ühistranspordis,» ütles Merle. Sellegipoolest peaks nende siseruumides kandmist pigem vältima.

Mini jäänaastud on aga disainitud neile, kes tavaliselt jäänaaste ei kanna. Libedal tänaval käies tuleb tõmmata kummist võru üle jalatsi varbaosa, nii et naastud jääksid päka alla. See sobitub peaaegu kõigile jalatsitele – sealhulgas lastejalatsitele –, mille ninale kummist võru mahub.

Jäätõkked on ammu tuntud näiteks postiljonidele, kellel neid igapäevase liikuva töö tõttu libedaga hädasti vaja läheb.

MINI jäänaastud kinnitatakse päka alla.

Omniva ärioperatsioonide valdkonna personalijuht Pirjo Falten sõnas, et libedus on kirjakandjatel, autojuhtidel ja kulleritel iga-aastane murekoht. «Mure libedusega on nii sügiseti riisumata lehtede ja vihma tõttu, talvel, kui hoovid, majaesised ja külateed on liivatamata, ning ka kevadel, kui lume sulamise tõttu on teeolud kehvad ja puujuured libedad,» ütles ta.

Falten lisas, et kindlasti on ka teisi ettevõtteid, kes on sama probleemiga hädas, ning tähelepanuta ei saa jätta ka seda, et iga inimene tahaks töölt, poest või koolist tervelt ja turvaliselt koju saada. Seetõttu on Omniva juba aastaid oma töötajatele jaganud individuaalseid jäätõkiseid, mis libedust veidigi leevendavad ja mida hea meelega kantakse.

«Oleme aastate jooksul testinud mitmeid jäätõkkeid ja leidnud mõned mudelid, mis meie töötajatele kõige enam sobivad. Hüvitame oma kirjakandjatele ja autojuhtidele ka tööjalanõud, mis on töötaja ise individuaalselt valinud,» rääkis ta.

Falten avaldas, et mullu juhtus töötajatega umbes 20 tööõnnetust, mis toimusid kukkumise tagajärjel, ja nendest kuus olid rasket tüüpi õnnetused. «Käesoleval aastal on olnud juba kuus kergemat tööõnnetust, mis on põhjustatud kukkumistest,» ütles ta.

Seepärast on kukkumised ka üheks osaks kandekeskuste koosolekutel, et leida iga-aastasele murekohale võimalusel uusi lahendusi. Lisaks tehakse ka igapäevast ennetustööd ning juhendatakse töötajaid tööohutusealaselt, et ohukohti neile meelde tuletada.

Libisemisvastased tallad/kannad

Libisemisvastased naastud

Libisemisvastased jalatsid

EzyShoes X-Treme jooksmiseks 26,9 € (MATKaSPORT)

La Sportiva (talla sisse keeratavad) 45,95 € (MATKaSPORT)

Jääkingad (erinevad suurused) 3,99 – 5,99 € (Koduekstra)

EzyShoes Walk 19,9 € (MATKaSPORT)

Icebug Trail BUGweb®  (matkasaabastele) 24,95 € (MATKaSPORT)

Libe-Stopp 15 € (Invaru)

MINI jäänaastud saabastele 9,99 € (MATKaSPORT)

Spiral Winter-Grip 10,95 € (Sportest e-pood)

Dubby jäänaelad 10,1 € (Itak invaabivahendid)

Metal Winter-Grip 3,95 € (Sportest e-pood)

Tuiski jäänaelad 6,2 € (Itak invaabivahendid)

Double Grip Winter-Grip 8,95 € (Sportest e-pood)

La Sportiva (talla sisse keeratavad) 45 € (4Seasons e-pood)

Grip Studs 10,95 € (Sportest e-pood)

Sole Single Grip Winter-Grip 7,95 € (Sportest e-pood)

Spiral 10,95 € (Sportest e-pood)

Nordic Grip Monster tallad 48,5 € (Trekker e-pood)

Nordic Grip Easy kannad 25,2 € (Trekker e-pood)

Tagasi üles