Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koduõue saab puhtaks nii jääraua kui ka keemiaga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Sulailmade saabudes asendus lumelabidate ostu buum hüppeliselt kasvanud nõudlusega jääsulatajate ja graniitliiva järele. Enne poodi minemist tasuks koduõue siiski kriitilise pilguga hinnata.

«Libedustõrjevahendite valik sõltub ka inimeste elukohast. Eramajade omanikud eelistavad tavaliselt jääsulatajat, kortermajade elanikud aga graniitliiva,» rääkis Espaki aiakaupade ja töökaitsevahendite osakonna müügijuht Taaniel Tippi. Jääsulataja sobib hästi neile, kes tahavad koduhoovis jääklombist lahti saada. Selle suureks miinuseks on aga riietele ja jalanõudele jäävad valged jäljed.

Graniitliiv sobib Tippi sõnul praegu jääle viskamiseks, sest uuesti külmudes jääb liiv jää sisse. Peale graniitliiva puistatakse ka tavalist liiva, mis kevade tulekul aga teedel tolmama jääb. «Graniitliiva saab kevadel jälle kokku korjata,» tõi ta esile selle eelise.

Liiva võib Tippi sõnul puistata nii vaba käega kui ka näiteks väetise- ja muruseemne külvikuga. «Vaba käega on lihtsam, nii viskab ikka päris kaugele,» arvas mees. Ka ta ise kasutab oma maja juures graniitliiva ning eriti soovitab ta seda õues elavate loomadega majapidamistele.

Jääst vabanemisel on asjatundja sõnul oluline mõelda ka libedustõrjevahendite kogusele. «Eramajas viiekilogrammisest jääsulataja ämbrist ei jätku, sellest piisab umbes 50 ruutmeetrile,» selgitas müügijuht. Rahaliselt on tema sõnul kõige mõistlikum osta suurem kott graniitliiva või hoopiski kõige tavalisemat söögisoola.

Lisaks sulatajatele ja graniitliivale soovitab Tippi soetada majapidamisse jääst vabanemiseks jääraudu, millega saab tee peal olevaid jääkamakaid lahti murda. Neid müüakse nii kummi- kui ka metallvarrega. Jäämurdmisega saavad mõlemad ühtmoodi hästi hakkama, kummist on lihtsalt veidi kergem.

Libeda tulekuga on libedustõrjevahendite müük kasvanud, eriti viimastel päevadel. «Enne läksid paremini lumelabidad ja -sahad,» nentis Tippi.

«Kõige mõistlikum on libedatõrjeks kasutada tihedama fraktsiooniga killustikku,» soovitas kinnisvarahooldusfirma AllCleani tegevjuht Riho Teigar. Jääsulatajaid kulub tema sõnul kasutada ohtralt, sest jääkihid on eri paksusega. Pealegi ei ole sulatajate kasutamine praegu otstarbekas – vihm ja vesi sulatavad jääd niigi. «Killustiku toime on hetkega, kohe,» sõnas Teigar. Ka eramajaomanikele soovitab asjatundja libedatõrjeks killustikku.

Valik libedustõrjevahendeid

Jääsulatajad:

Lumesulataja Heissner 3,3 kg – 9,90 eurot (Bauhof)

Jääsula 5 kg  – 8,5 eurot (Bauhof)

Lumesulataja Eis- und Schnee-ex 5kg – 13,99 eurot (Bauhof)

Lumesulataja Eis-und Schnee-ex 5kg – 16,00 eurot (Espak)

Jääsula Dr. Green AntiRutscher 5 kg – 8,95 eurot (Espak)

Soolad:

Jääsulatussool 25 kg – 5,6 eurot (Bauhof)

Jääsulatussool liivaga 25 kg – 5,52 eurot (Bauhof)

Jääsulatussool Bauhaus 25 kg – 7,95 eurot (Bauhaus)

Sool 25 kg – 4,80 eurot (OÜ Jaaksoni Linnahooldus)

Sool lahtiselt (tonn) – 105 eurot (OÜ Jaaksoni Linnahooldus)

Graniitliivad ja -sõlmed:

Graniitliiv 25 kg - 4,49 eurot (Bauhaus)

Graniitsõlmed 25 kg – 3,60 eurot   (Bauhaus)

Graniitsõlmed lahtiselt (tonn) – 62,40 eurot (Bauhaus)

Graniitliiv Baltic Agro 5 kg – 3,25 eurot (Espak)

Graniitliiv Uninaks 7,5 kg – 3,80 eurot (Espak)

Graniitliiv Uninaks 25 kg – 4,80 eurot (Espak)

Baltic Agro graniitliiv libeduse tõrjeks 5 kg – 3,60 eurot (Hortes)

Jäärauad:

Jääraud kummivarrega + leevendi – 34,20 eurot (Espak)

Jääraud kummivarrega – 25,20 eurot (Espak)

Jääraud F-140000 – 28,00 eurot (Espak)

Jääraud ICE1 – 5,20 eurot (Espak)

Tagasi üles