Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Toidupank katab supiköökide laua

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Toidupank korjab igal teisipäeval, neljapäeval ja pühapäeval Tallinnast Ülemiste Rimist kaasa kohe-kohe aeguma hakkavat toitu ja viib selle supikööki. Postimees käis uurimas, kui palju ja mis toitu poed Toidupangale annetavad.

Toidupanga kleepsudega kaetud suur valge kaubaauto sõidab Ülemiste keskuse taha. Sellest astub välja pikka kasvu, punase Toidupanga põllega Peeter Tõnurist.

«Kuulsin, et tulete, nii et pesin auto ka puhtamaks,» ütleb Tõnurist meid nähes. «Tegelikult on meil üks uus väike külmik-kaubik, mis oleks pidanud täna tulema, aga sellel kaubikujuhil on viis last ja ta läks täna nendega nukuteatrisse. Muidu teeb õhtused reisid tema.»

Läbipaistvast Rimi sildiga uksest paistab valgust, läheme sisse. Tõnurist tervitab kõiki nagu vanu sõpru. Mõned allkirjad paberitele ja algab kastide tassimine. Laost on eesruumi toodud tänase kuupäevaga piim ja kodujuustumaius vaarikatega. Tagantpoolt tuleb tuua veel leivad-saiad. «Tõstan kastid välisukse ette, seejärel õue ja sealt kaubikusse,» kirjeldab Tõnurist oma tööd.

Kui tavaliselt on tal kaasas veel kaks abilist, siis täna on Tõnurist üksi. «Siis saame väga kiiresti need mitukümmend kasti poest peale võetud ja edasi sõita,» ütleb ta.

Töö, mis teeb head

Talle pole mingi probleem kaste tassides ka juttu vesta – ta räägib elust ja Toidupangast. «Sel märtsil saab mul Toidupanga kaubikujuhina juba kolm aastat. Enne seda olin mitu aastat lihtsalt vabatahtlik, kes käis korra nädalas abiks.»

Kast kasti haaval kerkib kuhi kaubikus aina suuremaks. «Praegu küll on ainult kaubiku nurk täidetud. Muidu päeval saame kaubiku ikka täitsa täis,» ütleb Tõnurist ja mõõdab käega kaubiku laeni: «Nii palju!»

Oma tööst rääkides löövad Tõnuristil silmad särama. «Mulle see töö meeldib. Minu palk pole küll maailma suurim, aga see on tore töö. Iga päev on kas uus või erinev marsruut ning lõppude lõpuks on see ikkagi hea tegemine, sest lõpuks jõuab see toit kellegi vaese kõhtu.»

Mullu sattus Toidupank mitme meediaväljaande ja blogi turmtule alla, muuhulgas väideti, et Toidupanga töötajad võtavad osa annetatud toitu endale. Puhkenud skandaal ei jäänud märkamata ka Tõnuristil. «Inimesed olid nördinud, et vabatahtlikud saavad ka midagi. Aga muidu ei tuleks ju keegi appi,» on tema seisukoht.

Tema sõnul ei saa vabatahtlikud mitte inimeste, vaid ettevõtete annetatud kaupa. «Uus huvitav sponsor on meil Carmen Cafe, kes annab meile võileibu ja kooke, mida ei ole õnnestunud loodetud ajaks maha müüa. Need anname edasi organisatsioonidele või vabatahtlikele, kes abiks käivad,» räägib Tõnurist.

Abistajad vajavad ka abi

Ta meenutab aega, kui oli veel ise vabatahtlik: «Kui ma ise vabatahtlik olin, siis sain ka iga kord väikese paki ja see oli mulle suureks stiimuliks. Sel hetkel mul parasjagu tööd ei olnud, sest majanduskriis oli, toidupakiga sain kenasti terve nädala hakkama.»

Tõnuristi sõnul unustavad inimesed, et väga vähesed tuleks vabatahtlikuks, kui nad selle eest midagi ei saaks. Ta lisas, et arvestada tuleb ka sellega, et vabatahtlikuks tulijad vajavad tihtipeale ka ise seda abipakki.

«Ükskord tuli meile rikaste klubi appi pakke kokku panema. Siis nad vaatasid neid viletsaid asju, mis meil oli sinna pakki panna, ja ütlesid, et no nii see asi ka ei käi. Läksid ostsid ise konserve ja asju, nii et saime vägevad pakid,» muigab Tõnurist.

Jutuajamise käigus on kõik kastid jõudnud Rimist kaubikusse, kuid sellega Tõnuristi õhtu ei lõppe. Ootamas on veel teisedki poed, mis toitu annetavad. Lõppsihtpunkt on supiköök. Poodide annetatud toiduained riknevad kiiresti, mistõttu antakse need edasi organisatsioonidele. Toidukaubad,  mida inimesed kampaaniate ajal annetavad, on üldiselt värsked ja kauasäilivad ning need lähevad toiduabipakkidesse.

«Poodidelt saadud leibu ei saa abipakkidesse panna, muidu inimesed ütlevad, et näe, eilne leib,» selgitab Tõnurist. «Kampaaniad on väga olulised, sest nagu näed, toitudel, mis poodidelt saame, hakkavad kuupäevad lõppema, aga kui kampaania ajal inimesed tulevad ja ostavad, siis nad ostavad kauaseisvaid ja värskeid tooteid. Need tooted jäävad lattu ja me saame neid abipakkidesse panna. Siis on võtta konserve ja suppe, nii et kõik saaks sama kauba, isegi kui silt on erinev, aga kõik saavad supi vähemalt.»

Tagasi üles