Uuring: telliskortermaju ohustavad niiskuskahjustused

Sirje Niitra
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tellistest maja.
Tellistest maja. Foto: Peeter Langovits

Tehnikaülikoolis valminud uuringu põhjal on telliskorterelamute suurimaks probleemiks välispiirded ja halb sisekliima: 70 protsenti vastanutest teatas, et nende majas on viimase kümne aasta jooksul olnud niiskuskahjustusi.


KredExi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel valminud uuringu kohaselt ei vastanud siseõhu kvaliteet talveperioodil sisekliima standardi minimaalsetele nõuetele 65 protsendil mõõdetud korteritest. Näiteks vastas standardile vaid 28 protsendi uuringus osalenud korterite magamistubade õhk.

Vastanutest 70 protsenti väitis, et nende korteris on viimase kümne aasta jooksul olnud niiskuskahjustusi. Spetsialistide hinnangul ei ole vanemates telliskorterelamutes võimalik ainult loomuliku ventilatsiooniga tagada piisavat õhuvahetust. Ventilatsioonisüsteem tuleks varustada soojuse tagastussüsteemiga.

Telliselamutel esineb tõsiseid probleeme fassaadikihi ja kandva seinaosa vaheliste sidemetega, millest tõsiseim seondub tellisest sidekividega. Sellest tulenevalt on vaja enne renoveerimistöid ja lisasoojustamist alati kontrollida välisseinte, rõdude ja varikatuste üldist ehitustehnilist seisukorda ja vajadusel teha tugevdusi.

Sarnaselt suurpaneelelamutega on telliselamute puhul probleemiks ka välispiirete suur soojusjuhtivus ja seinas paiknevad külmasillad, mille tõttu võib nende lisasoojustamist pidada möödapääsmatuks, selleks et tagada ohutu ja tervislik sisekliima ning energiatõhusus.

Tehnikaülikooli professori Roode Liiase sõnul olid telliskorterelamud nende ehitamise ajal üldjuhul unikaallahendused ja püüdsid pilku hallide paneelelamute vahel. «Praeguseks ajaks on nende tehniline seisund paraku üldse mitte rõõmustav - põhjuseks nii kunagised ehitusvead kui pikaajaline korrashoiu puudumine, aga ka lubamatud lahendused renoveerimisel,» ütles ta.

KredEx on tellinud Tallinna Tehnikaülikoolilt lisaks vastvalminud telliskorterelamute uuringule ja eelmisel aastal valminud paneelelamute uuringule ka puidust korterelamute ning ajavahemikul 1990-2010 kasutusele võetud korterelamute seisukorra uuringud, mis valmivad vastavalt 2011. aasta maiks ning 2012. aasta märtsiks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles