Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Niiskuseimaja järele Eesti kliimas suurt vajadust ei ole

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Niiskuseimaja keldris, kus on pesumasin. Üks kott on olnud oktoobri kuust saadik, selle aja jooksul on valatud kolm korda vett välja valatud. | FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Spetsialisti hinnangul niiskuseimaja järele Eesti kliimas suurt vajadust ei ole, kuid niiskes ruumis aitab see õhku kuivatada ja tekkinud ebameeldivat lõhna neutraliseerida.

K-rauta siseviimistluse tootejuht Martin Tõru sõnas, et liiga niiske ruum põhjustab mikroobide kiiret levikut, hallituse teket ning on ebatervislik, olles iseäranis ohtlik allergikutele.

«Oluline on siiski teada, et üks väike seade ei saa asendada tõsiseid vajakajäämisi kodu ventilatsiooni- ja küttesüsteemides – seega, kui kodus on tõsisemaid probleeme, tuleks leida üles probleemi põhjus,» märkis Tõru.

Ta sõnas, et K-rauta müüb Henkeli niiskuseimajat Metylan AERO 360°, mis sobib umbes 50-ruutmeetrisele ruumile. «Enamasti kasutatakse niiskuseimajat vannitoas ja köögis, aga see sobib ka elutuppa, magamistuppa ja ebapiisava õhuringlusega ruumidesse, näiteks keldrisse,» sõnas Tõru ja lisas, et seadme abil saab ka veest kahjustatud ruumi kuivatada.

Tõru ütles, et seade tuleb asetada kohta, kus on piisavalt ruumi õhuringluseks, näiteks kapi peale või aknalauale. «Valima peaks koha, kus väikesed lapsed ja lemmikloomad ei saa seda ümber lükata,» õpetas Tõru. «Samuti peaks niiskuseimaja jääma seinast vähemalt 10 sentimeetri kaugusele ning vältida tuleks soojusallikate lähedust, kamina kõrvale või radiaatori peale ei tasu seda seadet panna.»

K-Rautas jääb seadme hind alla 10 euro ning kui vidin kord juba soetatud, piisab Tõru sõnul edaspidi vaid täitetablettide varumisest. «Seadme kasutamine on väga lihtne: kui tablett on täielikult imendunud, saab selle mõne sekundiga asendada,» sõnas Tõru. Ta lisas, et sõltuvalt ruumi õhuniiskusest ja temperatuurist piisab ühest tabletist kuni kolmeks kuuks.

Tallinna Tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski sõnul on Eestis pigem külm ja kuiv kliima ning selliseid seadmeid ei peaks tavalistes ruumides üldse kasutama, kuna eelkõige on need mõeldud niiskesse kliimasse. «Meil on pigem vastupidine probleem, kuna külmemal ajal on õhk väga kuiv,» nentis Kurnitski.

Samas rõhutas professor, et kui ruumides on suur niiskus ja puudulik ventilatsioon, ei tohiks arvata, et niiskuseimaja ilmtingimata midagi paremaks teeb. «Tegelikkuses ei lahendata sellega põhiprobleemi, mis on puudulik ventilatsioon, vaid püütakse asja justkui valuvaigistiga lihtsalt leevendada,» arutles Kurnitski.

Ta tõi näiteks, et niiskuseimaja sobib hästi keldrisse, kus võivad olla niisked põranda- ja seinapinnad. Korralikud seadmed suudavad heal juhul nii palju niiskust eemaldada, et remonti veidi edasi lükata. Samuti võib niiskuseimajast kasu olla kütmata suvilas, kus ei teki siis kevaditi kopituslõhna. «Tavaliselt kasutatakse ühte seadet. Keldrites kasutatakse ka suuremaid õhukuivateid, mille puhul on teada, mitu grammi niiskust suudab seade tunnis eraldada,» täpsustas Kurnitski.

Tavatarbijale professor neid aga ei soovitada. «Pigem on tegemist sellise tootega, mis niiskust alandades võiks lõhnasid kõrvaldada, kuna niiskema õhuga on kõikidest asjadest eralduvad lõhnad alati intensiivsemad,» selgitas Kurnitski, kelle sõnul saab ebameeldivaid lõhnu kõrvaldada ka ruume lihtsalt tuulutades.

Niiskuseimajat ei ole soovitatav hoida näiteks magamistoas, pesuruumis või köögis, kuna ta ei muuda õhukvaliteeti, vaid eemaldab õhust ainult veeauru. «Kindlasti nad õhukvaliteeti halvemaks ei tee, kuid kas nad midagi paremaks teevad, on omaette küsimus,» märkis Kurnitski.

Niiskuseimaja keldris. | FOTO: Sander Ilvest
Tagasi üles