Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Test: kui tõhus on 500-eurone toidulisand?

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Synlabis tehakse test oomega-3 rasvhapete tasakaalu mõõtmiseks veeniverest. | FOTO: Eero Vabamägi

Tänapäeval saab toitumise mõju organismile uurida raku tasandil ja see on vesi toidulisandeid müüvate ettevõtete veskile. Nii näiteks hakkas seni kapselkohvimasinate müümisega tegelenud võrkturustusettevõte Zinzino Eestis müüma oomega-3 rasvhappeid sisaldavaid toidulisandeid. On need õlid tõesti nii imelised, kui väidetakse?

Teadlaste sõnul on oomega-3 rasvhapped olulised näiteks südamehaiguste, krooniliste põletike ja vaimutõvede ärahoidmiseks ning leevendamiseks. Samuti võivad nende puudusel käest ära minna nägemine, vererõhk ja lihaste talitus ning suureneda vastuvõtlikkus haigustele.

Zinzino toidulisandid aitavad väidetavalt nii nende kui ka paljude teiste hädade vastu ning nende mõju hindamine tundub imelihtne: osta pakett välja, võta näpuotsast verd, saada see vereproovi tegemiseks Norrasse, tarbi 120 päeva jooksul Zinzino tooteid ja tee seejärel uus veretest. Mõlema testi järel jagatakse veebi teel ka soovitusi selle kohta, missuguseid tooteid tervise parandamiseks tarbida tuleks.

Korraga soovitatakse välja osta aastane tellimus. Kõige tuntum Zinzino toode on BalanceOil, mis on ettevõtte sõnul ainulaadne segu oliivi- ja kalaõlist. Selle eest tuleb koos stardikomplektiga välja käia 491 eurot aastas. Suurema paketi hind võib aga ulatuda üle tuhande euroni aastas. Pisut ettevaatlikum tarbija saab korraga osta ka ühe 300-milliliitrise õlipudeli, mis maksab 47 eurot.

BalanceOili proovis ära ka anonüümseks jääda sooviv endine tippsportlane. Kõigepealt tegi ta Zinzino testi, et määrata ära rasvhapete tasakaal veres. Seejärel tarbis ta iga päev soovitatud koguses apelsinimaitselist BalanceOili õli ja 120 päeva möödudes läkitas uue testi Norra poole teele. Et veenduda tulemuste usaldusväärsuses, tegi sportlane kapsliperioodi lõpus samasuguse testi ka meditsiinilaboris Synlab.

Testid on erinevad

Kuigi nii Zinzino kui ka Synlabi testid tehakse samal, gaaskromatograafilisel meetodil, mis on mõlema ettevõtte sõnul usaldusväärne ja täpne, esineb testides siiski olulisi erinevusi. Zinzino on kõik kliendi jaoks võimalikult lihtsaks teinud. Õlihuviline võtab endal ise näpuotsast verd ning saadab selle siis postiga Norrasse. Sportlase sõnul toimus kõik kiiresti ja mugavalt.

Synlabis testi tehes saab laboriarstiga konsulteerida nii enne kui ka pärast analüüsi tegemist. Test võetakse veeniverest ning selle korrektse ja õigel temperatuuril transpordi Saksamaal asuvasse laborisse korraldab meditsiiniettevõte ise. Synlabi turundusspetsialisti Gerly Kedelaugi sõnul võivad vere kogus ja transporditingimused tulemusi küll mõjutada, kuid ei pruugi seda teha.

Silma jäi seegi, et peale põhjalikult lahti seletatud teaduspõhise teabe pakutakse Zinzino testis ka alternatiivse meditsiini valdkonda jäävat infot. Näiteks võib ettevõtte kodulehelt lugeda, et testiga saab määrata ka inimese vaimse tervise hetkeseisu, mis väljendub vaimse tugevuse indeksis.

Zinzino kinnitusel on inimese tervise hindamisel väga oluline ka rakumembraani voolavus, mida saab samuti mõõta. See näitavat, kui paindlik on rakku ümbritsev kest. Mida paindlikum, seda parem on rakkudevaheline ainevahetus ja nii ka inimese tervis.

Kui Synlab toob oma vastustes välja toiduained, millest rohkem oomega-3 rasvhappeid saada, siis Zinzino jagab teavet selle kohta, kui palju peaks tarbima just selle ettevõtte tooteid, et organismis piisav tasakaal tekitada. Lisaks võib Kedelaugu sõnul ka Zinzino testitulemustest arusaamine tavainimesele raske olla, kuna selleks on tarvis põhjalikke eelteadmisi.

Tulemused olid erinevad

Zinzino test näitas, et oomega-6 ja oomega-3 rasvhapete tasakaal sportlase organismis küll paranes, kuid soovitud tulemust saavutada ei õnnestunud. Synlabi test seevastu näitas, et organismis kui tervikus oli nimetatud rasvhapete vahekord hea, kuid rakkudes (analüüs oomega-3 indeks) oli nende sisaldus normist madalam.

See tähendab, et kuigi testid ja nende tulemused olid erinevad, näitasid mõlema testi tulemused ühel või teisel viisil oomega-3 rasvhapete puudujääki ka pärast Zinzino õli tarbimist. «Enamik inimesi saavutab 120 päeva möödudes rasvhapete tasakaalu, kuid see sõltub inimesest,» kommenteeris tulemust Zinzino toomisjuht Henrik Schultz.

Üksnes õli võtmisest ei piisa

Kui Zinzino testi tulemustes soovitatakse kasutada ka edaspidi Zinzino tooteid, siis Synlabi laboriarstide sõnul tasuks parandada ka oma toitumisharjumusi. Nii soovitavad nad lisada igapäevasesse menüüsse oomega-3 rasvhapeterikkaid toite nagu näiteks merekalad. Väga hästi sobivad selleks laboriarstide sõnul näiteks lõhe, makrell, heeringas, sardiin, tuunikala, tursk ja forell.

Kõige olulisemad oomega-3 rasvhapped on nii Synlabi laboriarstide kui ka Zinzino esindajate sõnul alfa-linoleenhape, eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA). Nende sisaldus on laboriarstide sõnul oluline näiteks liigese- ja soolepõletike, süsteemse skleroosi ja Alzheimeri tõve korral. Inimestel, kes tarbivad neid rasvhappeid piisavalt, on vähem südame rütmihäireid, madalam vererõhk ja väiksem risk trombide tekkeks.

Alfa-linoleenhapet leidub tšiia-, mustasõstra-, kibuvitsaseemnetes, Kreeka pähklites, rapsis ja sojas, avokaados ja nendest taimedest pressitud õlides. Kui tarbida liiga palju alkoholi, kohvi, rafineeritud suhkrut ja transrasvhappeid, võivad tekkida mitmed tervisemured, sest EPA ja DHA tootmine organismis väheneb.

Zinzino tootmisjuhi Henrik Schultzi sõnul teavitab Zinzino oma tarbijaid ka sellest, et toidulisandite võtmine ei asenda tervislikku toitumist, ja annab vajadusel soovitusi toitumisharjumuste muutmiseks.

Katsealune, kes oli ka varem terve ja tundis end hästi, ütles, et Zinzino õli tarbides tema enesetunne ei muutunud.

Toidulisandeid tasub tarbida vastavalt saadud tulemusele

Synlabi turundusspetsialisti sõnul tarbib teadlik inimene lisaaineid vastavalt testide tulemustele, sest erinevate ainete liigtarbimine võib mõjuda kahjulikult. Kuna oomega-3 rasvhapete sünteesil on oluline piisav magneesiumi, tsingi ning vitamiinide C ja B sisaldus organismis, tuleks oomega-3 rasvhapete madalate näitajate korral ka nende ainete sisaldust organismis kontrollida. Synlabis maksab selline test 95 eurot.

INFOKAST 1

Kala- ja oliiviõli hinnad poodides ja apteekides

BalanceOil 12-kuulise stardipaketi (300 ml õli kuus + stardikomplekt) hind Zinzino veebipoes: 491.-

Tervisepüramiidi kalaõli «Öko» (100 ml), hind Apotheka veebipoes: 13,60

ActaVit Omega 3 kalaõli kapslid (1000 mg, 60 tk), hind Apotheka veebipoes: 10,33

Möller’s kalamaksaõli (250 ml), hind Prismas: 9,90

Külmpressitud oliiviõli Gourmante (500 ml), hind Selveris: 5,69

NB! Õlid on erineva kangusega!

INFOKAST 2

Testide tulemused

Zinzino test enne õli võtmist:

DHA (soovituslik tulemus 5,0): 1,0

EPA (soovituslik tulemus 4,2): 0,5

Oomega-6 ja oomega-3 vahekord (soovituslik tasakaal alla 3:1): 10,8

Rakumembraani voolavus (soovituslik tasakaal 4:1): 29,5

Vaimne tugevus (soovituslik tasakaal 1:1): 3,5

NB! Tasakaalu puhul on väiksem tulemus parem!

Zinzino test pärast 120-päevast õli võtmist:

DHA (soovituslik tulemus 5,0): 2,8

EPA (soovituslik tulemus 4,2): 1,0

Oomega-6 ja oomega-3 vahekord (soovituslik tasakaal alla 3:1): 9,5

Rakumembraani voolavus (soovituslik tasakaal 4:1): 10,5

Vaimne tugevus (soovituslik tasakaal 1:1): 2,4

NB! Tasakaalu puhul on väiksem tulemus parem!

Synlabi test pärast õli võtmist:

Oomega-6 ja oomega-3 vahekord (soovituslik tulemus 1–6,7): 3,0

Oomega-3 rasvhapete indeks (soovituslik tulemus 8–11 protsenti): 6,77 protsenti

Tagasi üles