Esimene euromaa laseb käibele viieeurose mündi
Lisatud video

Uute viieeuroste müntide väljatöötamiseks kulus kümme aastat ja neist võib saada tõeline ekspordihitt.

FOTO: Saksamaa valitsuse koduleht

Saksa valitsus on asunud võitlema valerahaga, lastes käibele viieeurose mündi, millega saab Saksamaal maksta kõikjal, kus võetakse vastu sularaha. Esimesed kaks miljonit münti lastakse käibele homme.

Üha enam on käibel võltsitud münte, mis teevad tuska nii tavainimestele kui ka ettevõtjatele, kirjutab Frankfurter Allgemeine Zeitung. Sellele probleemile peaks peagi leevendust pakkuma uus viieeurone münt, mille töötasid välja Baieri ja Baden-Württembergi mündiametid. Saksa valitsuse arvates võib sellest saada tõeline ekspordihitt.

Esmaspäeval tutvustas uut münti Baierimaa majandusminister Markus Söder, kelle sõnul on tegemist maailmas ainulaadse leiutisega (saksa keeles «Weltneuheit»). Kui ühe- ja kaheeuroseid münte tehakse siiani kahest materjalist koosnevast metallikombinatsioonist, siis uus münt koosneb kokku kolmest erinevast materjalist: kahest metallist ja ühest polümeerist. Mündi ehtsuses saab kohe veenduda polümeerist sinise rõnga abil.

Söder on veendunud, et münt on täiesti võltsimiskindel, sest polümeerrõnga tootmine ja mündi sisse panemine on äärmiselt keeruline. Ultramariinsinine rõngas asub mündisüdamiku ja vask-niklist mündiääre vahel, ning toimib kahe metallosa vahel ka isoleeriva materjalina. See aitab ka masinatel mündi ehtsust täpsemalt kontrollida.

Ajalehe Die Welt andmetel eelnes mündi käibeleandmisele kümme aastat uurimistööd ja nüüd on teadlased ja poliitikud tulemusest vaimustunud. «See on põhjapanev uuendus,» ütles Baden-Württenbergi mündiameti juht Peter Huber, kelle sõnal võiks uue tehnoloogia abil euromündid võltsimiskindlamaks teha kogu Euroopas.

Mündi läbimõõt on 27,25 millimeetrit ja see kaalub üheksa grammi. Praegu käibel olevad kaheeurosed mündid on ligikaudu 1,5 millimeetrit väiksema läbimõõduga ja kaaluvad pool grammi vähem. Uue viieeurose polümeerrõngas on 1,03 millimeetri laiune ja sümboliseerib Maa atmosfääri.

Esimesed kaks miljonit võltsimiskindlat viieeurost münti lastakse käibele homme ja on mõeldud eelkõige kollektsionääridele, kuid tegemist on Saksamaal ametlikult kehtiva maksevahendiga, mis tähendab, et sellega peaks kauba eest tasuda saama kõikjal, kus võetakse vastu sularaha.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles