Pildid: Võrumaal sündis uuele elule Eestist leitud uunikumbuss

Virumaa rahvatantsijate taiplikkuse ja Eesti remondilukseppade kolme aastase töö tulemusena valmis Rootsi autotootja Scania 125. sünnipäevaks ligi poole sajandi vanune ja algsel kujul taastatud Scania Vabis Repstad retrobuss.

Scania Eesti tegevjuhi Janno Karu sõnul sattus 1969. aastal valminud buss tagasi ettevõtte kätte õnneliku juhuse läbi. «Niivõrd vana bussi puhul on haruldane, et aastate jooksul ei ole seda vanarauaks lammutatud või maha kantud. Aastaid kasutasid bussi Tarvanpää seltsi rahvatantsijad, kes omal algatusel mõne aasta eest bussist Scania Eestile teada andsid. Oleme neile selle sammu eest südamest tänulikud,» rääkis Karu.

Ligi viiekümne aasta vanune buss oli enne Eestisse jõudmist pikalt kasutuses Norras liinibussina. Hoolimata vanusest on buss taas heas sõidukorras ning Scania busside töökindlus lubab selle taastajate sõnul teha uunikumiga ka pikemaid sõite.

Bussi täielik renoveerimine võttis aega kolm aastat ning töö käigus õnnestus taastada enamik originaaldetailidest. Buss renoveeriti Võrus Mootor Grupile kuuluvas Buslandi töökojas. Buslandi juhatuse liikme Otto Osula sõnul oli bussi seisukord enne restaureerimist hea. «Ka kõik väiksemad detailid olid säilinud. Seega tegemist oli eelkõige restaureerimise ja kindlasti mitte koopia valmistamisega,» rääkis ta.

«Kroomisime üle värskendamist vajavad detailid nagu näiteks istmeraamid, asendasime mädanenud aknaliistud uute haruldasest Aafrika mahagonist liistudega. Õmblesime uued istmekatted ja ajastutruud ruudulised kardinad,» kirjeldas Osula bussi korrastamiseks tehtud töid.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles