Lugeja küsib: miks Tallinki laev hirmsasti logiseb ja kõigub?

Tallink Star Tallinna reisisadamas.

FOTO: Erik Prozes

«Sõitsin üle pika aja selle parvlaevaga Star. Tallinna sadamasse sõites hakkas laev hirmsat moodi kõikuma. Milles asi? Ometi oli tuul ju olematu, pole varem teiste laevade puhul sellist kõikumist täheldanud. Miks Star sadamasse sisenedes hirmsasti logiseb ja kõigub?» soovib lugeja teada.

Vastab Tallink Stari pikaaegne kapten Tarmo Ojamets.

Laev kindlasti ei logise. Manöövrite ajal vibratsioon suureneb, see on alati nii olnud. Tallinna Vanasadamasse sisenedes paneb laeva kõikuma lainetus, mis on tekitatud tuulest ning laeva enda ja teiste laevade poolt. Mida kiiremini laev sõidab, seda suurem on selle poolt tekitatud lainetus.

Tugevam vibratsioon kui ka lainetus tekivad laeva kiiruse vähendamisel. Kui ajaliselt on graafik lahedam, siis saab kiirust vähendama hakata varem, sadamast kaugemal ja sujuvamalt. Kui aga on ajaliselt kitsam, siis alustame kiiruse vähendamisega hiljem.

See võib teinekord päädida sellega, et laeva enda poolt tekitatud laine saab laeva enne sadama väravat kätte ja paneb laeva kõikuma natuke enam. Kindlasti arvestame navigeerimisel alati ohutusega.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles