Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lugeja küsib, Danske pank vastab: mis saab eraisikute rahast ja laenudest

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Danske Bank. | FOTO: Ints Kalnins / Reuters / Scanpix

Danske panga otsus keskenduda edaspidi vaid äriklientidele on teinud murelikuks panga eraisikutest kliendid: mis neist saab? Postimehe lugejate küsimustele vastab Danske panga eraisikute panganduse divisjoni direktor Helen Lulla.

-Kuidas sellest tuleb aru saada, et pangakaarti ei pikendada? Kas see tähendab, et ma ei saa oma raha – minu palk läheb panka – automaadist kätte?

Pank saadab üks kuu enne kaardi lõppemist kliendile kirja. Pangakaart kehtib selle tähtpäevani, mis on pangakaardil kirjas. Kui pangakaardi kehtivus lõpeb enne 3. oktoobrit 2016, pikendatakse kliendi pangakaardi kehtivust. Pärast seda kuupäeva kehtivuse kaotavat pangakaarti ei pikendata.

Klient, kellel ei ole pangakaarti, saab oma raha kätte kontorist või teha ülekande internetipangas.

- Kas otsekorraldus (Eesti Energiaga) ei kehti enam?

Kehtib ikka. Praegune muudatus ei mõjuta kliendi muid lepinguid ega e-arveid (varasemaid otsekorraldusi).

- Mis saab eraisikute laenudest, mis võetud Danskest?

Laenukliendid ei pea oma lepingute pärast muretsema. Pank ei lõpeta enne tähtaega ühtegi lepingut. Laenuklient peab vaid tagama, et tema arvelduskontol on piisavalt raha laenumakse tasumiseks. Pank võtab ka edaspidi kliendi kontolt vajamineva summa laenulepingu makse tasumiseks automaatselt.

- Kas pank loobub kõigist eraklientidest või on mingi ports selliseid nagu mina, kes mingi kriteeriumi järgi alles jäetakse?

Jah, Danske Bank teenindab edasi privaatpanganduse kliente: keskmiste ja suuremate ettevõtete omanikke ja juhte.

Lähemalt saab privaatpanganduse kohta lugeda panga kodulehelt danskebank.ee.

- Mul on Danske pangas kogumishoius. Mis sellest saab, kas antakse teisele pangale üle või jääb alles?

Ühtegi hoiust ega muud lepingut ei anta ühelegi pangale üle. Klientide vara on Danske Bankis kaitstud ja vaid klient ise saab anda korralduse oma raha teise panka üle kanda.

Kuna Danske Bank andis teada, et ta ei konkureeri enam jaeklientide turul, siis tähendab see, et meil ei pruugi olla jaeklientidele kõige soodsamad tingimused, aga igal kliendil on võimalik valida endale sobiv teenusepakkuja.

- Sain teada, et nüüd haldab minu pensionifondi LHV. Kas seoses selle üleminekuga võetakse mult teenustasu? Kui ma ei soovi oma pensionifondi LHVs hoida, siis mis tingimustel on mul võimalik see üle viia teise ettevõttesse?

Fondivalitsejate ühinemise ja fondide liitmisega ei kaasne klientidele kulutusi. Klientidele on oodata haldustasu alanemist, kuna tasu on seotud fondi mahuga. Lisainfot saab LHV esindustest või kliendiinfo telefonilt 680 0400.

- Kasutan vahel väga harva Danske netipanka. Kas ka see kaob?

Ei. Internetipank on avatud kõigile klientidele.

- Millal on viimane päev, kui pean oma kontod pangas sulgema, sest mind enam ei teenindata või mu pangakaart kaotab kehtivuse?

Danske Bank teenindab ikka kõiki oma kliente. Pank teatas klientidele 6. juunil, et ei ava edaspidi jaekliendile uut arvelduskontot ning 3. oktoobrist lõpevad kliendiprogrammid Danske Standard ja Danske Premium. Programmidega kaasnenud soodustused lõpevad samal kuupäeval ja edaspidi osutab pank klientidele teenuseid panga hinnakirja järgi.

Alates 3. oktoobrist ei anta vana pangakaardi lõppemisel kliendile uut pangakaarti, st pärast seda kuupäeva lõppevat pangakaarti ei pikendata. Olemasolev pangakaart (deebetkaart või krediitkaart) kehtib kuni pangakaardile märgitud tähtpäevani ja selleni saab klient oma pangakaarti kasutada.

Sularahateenus

  • Alates 4. juulist pakub Danske Bank sularahateenust laekuri vahendusel ainult panga peakontoris Tallinnas. Teiste esinduste juures saab sularahatehinguid sooritada sularaha sisse- ja väljamakseautomaatides.
  • Danske Bank Eesti sularahateenuse tingimused muutusid, sest pank keskendub edaspidi ettevõtete ja privaatpanganduse klientide teenindamisele. Ümber kujundatakse teisigi teenuseid.
  • Danske Bank ja Nordea Pank uuendavad oma ühist sularahaautomaatide võrku, vahetades seniseid sularaha väljamakseautomaadid sisse- ja väljamakseautomaatide vastu.

Muutub SEB internetipank

SEB teeb internetipanga kasutamise tingimustes muudatusi, millega saab tutvuda SEB pangakontorites ja kodulehel. SEB netipanga muudatusi tutvustab panga kommunikatsioonijuht Evelin Allas.

Põhiline muudatus puudutab tingimuste ülesehitust, sõnastus on tehtud lihtsamaks. Uued on internetipanga blokeerimise ja blokeeringust vabastamise ning lepingu lõpetamise tingimused. Muudatused jõustuvad automaatselt, klient ei pea midagi tegema. Alates 15. septembrist kehtivad kõigile olemasolevatele ja uutele lepingutele uued tingimused.

Muutunud osa näeb kõige lihtsamalt, kui kõrvutada praegusi ja uusi tingimusi. Näiteks järgmiselt.

Erakliendile on praegustes tingimustes kirjas, et kliendil on õigus leping igal ajal üles öelda. Pangal on õigus leping korraliselt üles öelda, teatades sellest üldtingimustes määratud korras tarbijast kliendile vähemalt kaks kuud ette ning teistele klientidele vähemalt ühe kuu ette. Ühtlasi on pangal õigus leping üles öelda etteteatamise tähtaega järgimata, kui klient rikub lepingu tingimusi. Leping loetakse lõppenuks, kui pank on saanud teate füüsilisest isikust kliendi surma kohta, samuti kui on lõppenud kontode arvelduskontolepingud. Lepingu lõpetamine ei mõjuta enne lepingu lõppemist tekkinud rahaliste nõuete sissenõutavaks muutumist ega rahuldamist.

Alates 15. septembrist kehtivates tingimustes on kirjas, et kliendil on õigus leping igal ajal üles öelda. Pangal on õigus leping korraliselt üles öelda. Selleks teatab pank üldtingimustes määratud korras kas tarbijast kliendile ette vähemalt kaks kuud või kliendile, kes ei ole tarbija, vähemalt ühe kuu. Pangal on õigus leping üles öelda etteteatamise tähtaega järgimata, kui klient rikub lepingu tingimusi. Leping lõpeb juhul, kui pank on saanud teate tarbijast kliendi surma kohta või kui kliendi arvelduskontolepingud on lõppenud, v.a juhul, kui klient kasutab lepingu alusel väljastatud paroole ärikliendi internetipangas. Lepingu lõpetamine ei mõjuta nende rahaliste nõuete täitmist, mis on tekkinud enne lepingu lõppemist.

Muudatus ei ole suur: oleme natukene muutnud sõnastust ja ülesehitust, et oleks lihtsam ja lühem. Lisatud on täpsustus, et kui eraklient lõpetab arvelduskonto lepingu, ei lõpe automaatselt tema erakliendi internetipanga leping, kui ta kasutab erakliendile antud paroole ka ärikliendi internetipangas.

Swedbanki teenused muutusid

Swedbank uuendas eraklientide teenuseid.

Nüüd saab krediidikontolt teha ka ülekandeid. Lisaks krediitkaardiga maksmisele või selle kasutamisele sularahaautomaadis saab krediidikontol olevat vaba raha kasutada nüüd ka interneti- ja mobiilipangas maksete tegemiseks. Ülekanne krediidikontolt maksab sama palju kui arvelduskontoltki. Teenustasu võetakse pangakaarti teenindavalt arvelduskontolt makse sooritamise hetkel. Kui klient valib makse tegemiseks oma krediitkaardikonto, juhib pank enne makse sooritamist sellele kliendil tähelepanu.

Posti teel koju tuleva uue deebetkaardi PIN-koodi saamiseks on kliendil edaspidi kaks võimalust. Peale PINi postiga koju tellimise saab seda nüüd vaadata internetipangas. Tähtis on teada, et PIN-koodi saab kaardi aktiveerimisel vaadata kolm korda (kui kaardi aktiveerimine jääb esimesel katsel lõpuni viimata). Pärast kaardi aktiveerimist ei ole PIN-kood internetipangas enam nähtav.

Eraisikute kindlustuslepingud on nüüd nähtavad koondväljavõttes. Koondväljavõte on ülevaade kliendi kontodest, kaartidest, investeeringutest, hoiustest, laenudest jm lepingutest pangas. Kui seni kajastusid seal kliendi elukindlustuslepingud, siis nüüd lisandusid kodu-, auto-, reisi- ja krediitkaardi kaskokindlustuse lepingud. Koondväljavõttes nähtavaid lepinguid saab hallata filtrite abil. Iga rea lõpus olev noolenupp avab lisavõimalused.

Tagasi üles