Mõtlematult valitud puhkuseaeg tähendab olulist rahakaotust
Vaata tabelist, millal on kasulik puhata!

Puhkus. Illustratiivne foto.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Puhkusegraafikutel peab tempel all olema märtsi lõpuks ja seega läheneb aeg suviste plaanide tegemiseks. Puhkuse planeerimisel tasub aga mõelda sellele, et olenevalt kuust võivad puhkuserahade summad oluliselt erineda.

Vahe tavapärase sissetulekuga võib mõnes kuus olla kümneid eurosid nii üles- kui allapoole, sõltuvalt kuu pikkusest ja sellest, kas puhkuse aega jääb riiklikke pühi. Seda seepärast, et puhkuseraha makstakse päevatasuna, igakuist palka aga ikka samas suuruses, olenemata sellest, kui palju on kuus päevi. Riiklikud pühad mõjutavad puhkuseraha suurust seepärast, et neid puhkuse- ega tööpäevadeks ei loeta, seega ei maksta nende pealt ka tasu.

Parim kuu on märts

Mida enam kalendripäevi on kuus, seda soodsam on puhata. Seda ennekõike seepärast, et võttes kogu puhkuse ühes kalendrikuus välja, mõjutab sissetulekut see, kas selles kuus jääb lisaks puhkusele järgi ka mõni tööpäev. Nii on kuu sissetulek tänavu kõige väiksem, puhates veebruaris ja kõige suurem märtsikuistel puhkajatel.

Kui võimalik, siis on soovitatav puhata kord aastas ja mitte jupitada. Kuigi töö- ja puhkusepäevade arvestus ei too alati kaasa väiksemat tasu, on turvalisem pangaarvel näha harjumuspärast sissetulekut. Ka seadus käsib vähemalt kaks nädalat korraga välja võtta. 

Haigus viib osa rahast

Paljusid üllatab ka see, et puhkuseraha suurust arvestatakse mitte inimese tänaselt sissetulekult, vaid arvestusele eelneva kuue viimase kuu palgalt. Nii ei mõjuta uuest aastast saadud palgatõus puhkuseraha suurust, kui otsustate puhata nüüd, talvel. Kui aga kannatate suveni, on puhkuseraha arvestuse aluseks juba sellel aastal töötatud kuud ning puhkusetasu suurus tuleb samaväärne uue palganumbriga.

Samal moel mõjutavad puhkusetasu suurust haiguslehel või puhkusel viibimine viimase kuue kuu jooksul. Nii kujuneb puhkusetasu päevaraha kuue kuu töötasu jagatisena antud perioodil töötatud päevade arvuga, milles pole arvestatud pühasid, haigus- ja puhkepäevasid. Puhkusetasu väljaarvutamiseks tuleb päevatasu korrutada puhkusepäevade arvuga.

Enam infot puhkuse planeerimise kohta leiate Tööinspektsiooni kodulehelt www.ti.ee või raamatupidamis- ja maksuinfo portaalist www.rmp.ee.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles