iDeal kampaania

Internetivabadus muutub maailmas järjest haruldasemaks

Interneti vaba kasutamine pole igal pool maailmas nii iseenesest mõistetav kui Eestis.

FOTO: Frank May/picture alliance / Frank May

Internetivabadus on maailma riikides viimase kuue aasta jooksul järjest vähenenud, Eestis aga on trend vastupidine – koos Islandiga on 65 riigi seast siin kõige suurem interneti kasutamise vabadus.

Freedom House'i 2016. aasta raportist selgus, et aina rohkem valitsusi on hakanud sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste kaudu takistama informatsiooni kiiret levimist, seda eriti valitsusvastaste protestide ajal, kirjutas ERR.

Avalike sotsiaalmeedia platvormide, nagu Facebooki ja Twitteri suhtes on juba mitmeid aastaid rakendatud tsensuuri, aga uue trendina on võtnud valitsused sihikule hääl- ja tekstsõnumite rakendused, nagu WhatsApp ja Telegram. Need rakendused on võimelised levitama informatsiooni inimeste vahel kiiresti ja turvaliselt, mis on võimude jaoks muutnud informatsioonimaastiku kontrollimise ning järelevalve keerulisemaks.

Suurenenud kontroll näitab sotsiaalmeedia ja veebipõhise suhtluse tähtsust poliitilise vabaduse ja sotsiaalse õigluse parandamisel. Pole mingisugune kokkusattumus, et just neid vahendeid on kasutatud valitsuste vastutusele võtmiseks ja tsenseerimata vestluste pidamiseks. Mitmetes riikides on võimud vastumeetmena poliitiliselt ärevatel aegadel takistanud juurdepääsu internetile, ainult selleks, et inimesed ei levitaks sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste kaudu informatsiooni.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles