Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Lugeja küsib: kas tööandja võib mu puhkuse katkestada?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tööandja võib äärmisel juhul töötaja puhkuseplaanidesse sekkuda ja ta erandkorras tööle kutsuda. | FOTO: Panther Media/Scanpix

«Töötan ühes toiduainetööstuse ettevõttes mehaanikuna. Jäin peale jaanipäeva graafikujärgsele puhkusele. Plaanisin juuli teisel nädalal külastada õde Soomes, ostsin juba laevapiletidki. Täna sain tööandjalt sõnumi, et ta soovib minu kiiret naasmist töö juurde, väidetavalt kannatab tootmisliini rikke tõttu toodangu valmimine ning nii võib ettevõte saada kaela suured leppetrahvid. Kas tööandjal on õigus minu puhkus katkestada ja mind tööle kutsuda?» küsis lugeja tööinspektsioonilt.

Vastab tööinspektsiooni nõustamisjurist Leonid Siniavski.

Tööandja koostab puhkuste ajakava iga kalendriaasta kohta ja teeb selle töötajale teatavaks kalendriaasta I kvartali jooksul. Puhkuste ajakava ei saa tööandja üldjuhul ühepoolselt muuta, selleks on vajalik tema ja töötaja kokkulepe. Siiski annab seadus teatud juhtumil tööandjale õiguse töötaja puhkus katkestada või edasi lükata.

Tööandja võib töötaja puhkuse katkestada või edasi lükata üksnes ettenägematu olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks. Tegemist peab olema erandliku olukorraga, mida ei saanud ette näha ja mida pole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja puhkust katkestades, töötajat tööle kutsudes ning tööajakava vastavalt ümber tehes.

Puhkuse katkestamisel või edasilükkamisel tuleb töötajale kasutamata jäänud puhkuseosa anda vahetult pärast kiire tööülesande lahenemist või töötajaga kokkuleppel mingil muul ajal. Tööandja peab lisaks veel arvestama sellega, et kui ta katkestab töötaja puhkuse, peab ta seaduse kohaselt hüvitama töötajale puhkuse katkestamisest või edasilükkamisest tulenevad kulud.

Ehk siis, tööandja võib puhkuse erakorraliste asjaolude tõttu teatud ajaks katkestada ning teid tööle kutsuda, kuid peab sealjuures hüvitama teile puhkuse katkestamisega seonduvad kulud (näiteks laevapiletite maksumuse, nende ümbervahetamisega seotud kulud jm).

Tagasi üles