Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lahja alkoholi hinnatõusu on poodides tunda lähinädalail

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Kuigi lahja alkoholi aktsiis tõusis juba 1. juulil, ei kajastu see veel kõigis hindades, sest poed on hoolsalt alkoholivarusid kogunud. Reaalsuseks saab see aga õige pea.

Kuigi aktsiisitõusu mõju on veel vara hinnata, tabab suurem hoop ilmselt Läti piirile lähemal asetsevaid kauplusi, sest mida kõrgemad on hinnad Eestis, seda tõenäolisemalt saab piirikaubandus veelgi rohkem hoogu juurde.

Rimi kommunikatsioonijuht Katrin Bats ütles, et alkoholiaktsiisi mõju hakkab tõesti kauplustesse jõudma ning peagi tõuseb ka nende poeketis lahja alkoholi hind. «Neis Rimi kauplustes, mis paiknevad lõunanaabritele lähemal, on alkoholimüük juba eelmise aasta detsembrist languses,» tõdes Bats, lisades samas, et lahja alkoholi aktsiisi mõjust poelettidel on siiski veel vara rääkida. «Aga küllap see oma mõju avaldab. Hetkel on näiteks Valga Rimi kaupluse alkoholimüük võrreldes aasta varasemaga poole väiksem,» sõnas ta.

Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido märkis, et osa vana aktsiisimääraga kaupa on neil küll laos alles, ent tellitav kaup jõuab poodi juba uue aktsiisimääraga ning ka hind on selle võrra muutunud. Samas ütles ka tema, et Lõuna-Eestis on piirikaubandus  juba viimased poolteist aastat kaupade müüki mõjutanud. «Juulis muutunud aktsiisimäär on kauplustesse jõudnud osaliselt ja sedagi alles mõne päeva eest, mistõttu on veel vara hinnata, kui palju see piirikaubandusele hoogu juurde annab,» hindas ta.

Selveri kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik lisas, et lahja alkoholi hinnad tõusevad vastavalt sellele, kuidas hankijad neid poodidele edastavad. Kuna nädalas tehakse hinnamuudatusi ühe päeva jooksul ning tooteid on väga palju, on hinnatõus tema sõnul pigem hajutatud. «Seega ei ole kõigi toodete hinnad veel kerkinud, kuigi suuremad tootjad on oma hinnatõusud juba ära teinud,» lisas ta.

Ka Maxima kommunikatsioonijuht Katja Ljubobratets märkis, et muudatused lahja alkoholi hinnas alles algavad: suuremaid muutusi võib oodata eeldatavasti kolme nädala pärast, kui uus aktsiisimäär on vähemalt kuu aega kehtida jõudnud. Prisma Peremarketi kategooriajuht Terje Sahk lisas, et nende poeketis tõsteti hindu 5. juulil, kuid praegu on veel raske aktsiisi mõju analüüsida.

Tagasi üles