Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lapsed eelistavad brändirõivaid

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Kuigi suurem osa koolilapsi eelistab kehalise kasvatuse riietena värvikirevaid firmarõivaid, leiab esimesse klassi minevale koolijütsile mugavad ja sobivad riided ka tavalisest toidupoest.

«Riietus peab olema mugav, hind ei ole sealjuures nii oluline,» selgitas Tallinna 32. keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja Jürgen Soo, kellega koos külastasin mitut poodi, et uurida, kas korralikke spordiriideid on võimalik leida vaid spordipoest või sobivad esimesse klassi minejale ka tavalisest rõiva- või toidupoest ostetud riided. Peale Soo oli koos ema Meriliga eksperdina kaasas ka Marek Murakas, kes sel aastal esimest korda koolitee jalge alla võtab.

«Kuna esimesel aastal on kehalise tundides koormus väike, piisab täiesti tavalistest lühikestest ja pikkadest dressidest ning ühest paarist jalanõudest, mille tallad siseveerandil lihtsalt ära pesta,» selgitas Soo, millele esimest korda spordirõivaid ostvad vanemad peaksid tähelepanu pöörama.

Kehalise kasvatuse õpetaja sõnul ei tasu liialt detailidesse laskuda, küll aga peaksid lapsel õuetundide jaoks kaasas olema sallid, mütsid ja kindaid, mida nad tihtipeale koju unustama kipuvad. «Oluline on ka see, et ei oleks liiga palav,» rääkis ta ning selgitas, et lapsel võiks õue minnes alguses olla pigem natuke jahe, et liigutades liiga palav ei hakkaks.

Kiiresti kasvaja vajadused

Pärast esimesi näpunäiteid tegime spordiriiete otsimisega algust Tallinnas Ülemiste keskuse rõivapoes H&M, kust leidsime eraldi laste spordiriiete sektsiooni. Poes leiduvate spordirõivaste hinnad olid üpris soodsad, pluuside maksumus jäi 5–13 euro vahele ja odavaimad dressipüksid olid 10 euro kanti.

Soo sõnul oli tore, et lastele leidus komplekte, mille hind tuli soodsam kui eraldi tooteid ostes: näiteks maksis tema välja valitud lühikeste dresside komplekt 14,99 eurot.

«Kaupa on palju, aga nendel toodetel, mida tahaksime valida, meie suurust ei ole – meil on laps natuke pikem ja suurema jalaga ning seetõttu on valik kesine,» andis riiete otsimise protsessile hinnangu Merili Murakas.

Järgmisena seadsime sammud spetsiaalsesse spordirõivaste kauplusesse Sportland. Selles poes peavad lapsevanemad võsukeste riiete eest juba tunduvalt rohkem raha välja käima. Näiteks läheks Mareki välja valitud Nike komplekt, mis koosnes T-särgist, pikkadest pükstest, dressipluusist ja tossudest, lapsevanemale maksma 144,8 eurot. H&Mis jäi poisi välja valitud komplekti hind 50 euro kanti.

Mareki ema sõnul on aga firmariiete puhul eeliseks järelturg. «Alati kui oleme siit asju soetanud, oleme pärast praktiliselt uued asjad saanud poole hinnaga maha müüa,» selgitas naine ning lisas, et kuna tema poeg kasvab kiiresti, on selline variant nende jaoks väga mugav.

«Minul läks siin natuke kergemini, siin on väga suur värvivalik ja palju asju,» kommenteeris Marek ise.

Kuna Sportlandis leidus teisigi lapsevanemaid ja lapsi, kes parajasti spordirõivaid otsisid, otsustasin ka nendega mõtteid vahetada. «Kõige tähtsam on muidugi mugavus,» vastas kümneaastane Steven küsimusele, mille järgi tema endale riideid valib. Poisi sõnul on tema lemmikbrändid Nike ja Adidas ning ka tema klassikaaslased eelistavat sportida firmariietes.

Kehalise kasvatuse õpetaja Soo kinnitas Steveni juttu ja rääkis, et koolides on märgata laste spordirõivaste trendina erksavärvilisi firmariideid, kuid rõhutas, et tegelikult ei mängi firmamärk riiete puhul suurt rolli.

Kolme lapse ema Evelin Joost lausus, et spordirõivaste valik on kauplustes päris hea ja kui ühest kohast sobiliku toodet ei leia, siis teisest ikka leiab. «Eks see hinnaklass ongi üks asi, millele peab mõtlema, sest nad kasvavad nii kiiresti,» selgitas naine, mida ta lastele riideid ostes arvesse võtab.

Loeb konkreetne sobivus

Pärast Sportlandi sai viimasena läbi põigatud Rimi kauplusest. «Hinnad on väga soodsad, aga valik väga väike,» andis Soo hinnangu sealsetele spordirõivastele.

Ta lisas, et tema arvates saab Rimist esimese klassi kehalise kasvatuse tunniks täiesti sobiliku riietekomplekti kokku.

«Siin oli oluliselt väiksem valik, aga jalanõud ja kõik muu leidsime,» nõustus Soo jutuga Marek. Hindade poolest oli Rimi konkurentidest silmanähtavalt kõige soodsam: näiteks sai sealt sporditossud kätte 15 euroga.

Kuigi meie katse ajal said nii kehalise kasvatuse õpetaja Soo kui ka Merili ja Marek valida just neile meele järele olevaid riidekomplekte, võib tegelikkuses spordirõivaste valimisel kõige keerulisemaks osutuda mõlemale põlvkonnale sobiva komplekti leidmine.

«Me üritame poja arvamust kuulda võtta, aga lõpliku otsuse teeme ikka ise ja vaatame hinna-kvaliteedi suhet,» rääkis Merili Murakas.

«Mina vaatan riiete ostmist muidugi teise pilguga kui lapsevanem, sest kindlale lapsele riideid valides peab konkreetne toode just talle sobima ning piisavalt meeldima, et laps oleks nõus selle hiljem ka selga panema,» rääkis Soo.

Tagasi üles