Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Muret tekitav trend: helkurit kantakse järjest vähem

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Helkuripuu Pärnu lastepargis. | FOTO: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Politsei kinnitusel kannab iga aastaga järjest vähem täiskasvanuid helkurit.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri Lääne osakonna välijuht Tanel Pajumaa ütles, et kuni käiakse koolis, kantakse helkurit. Pärast seda hakkab aeg, kus helkurit pigem ei taheta. «Tegelikult on see mul teise jope küljes. Tegelikult on see mul käekotis. Ma ei pidanudki täna üldse õhtul liikuma, vaid see juhtus nii,» tõi Pajumaa välja eri põhjuseid, millega helkurita ringi liikumist vabandatakse.

Helkurit tuleks hakata kasutama kohe pimedal ajal ja sõltumata aastaajast. Pajumaa ütles, et pime aeg on loomulikult subjektiivne, kuid suve lõpul on juba ööd ja õhtud üsna pimedad ning helkuri kandmine on nõutud ka siis.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse noorsoopolitseinik Marina Aleksejeva kinnitas, et riskigrupp on täiskasvanud keskealised mehed. «Kord on autojuhid ja kord on jalakäijad. Nemad ei võta üldse seda helkurikandmist vastu ning samas niipalju, kui mina olen noorte seas vastuseid kuulnud, siis ei ole ilus kanda helkurit.»

Helkuri olulisust rõhutab välijuht Pajumaa tuliselt. Mehe sõnul on see tegelikkuses kõige odavam ja lihtsam asi, millega end pimedal ajal nähtavaks teha. «Ükskõik, kas käid kõnniteel või ületad ülekäigurada, sõiduteed, liigud asulast väljas – need on kõik need kohad, kus helkurist kasu on.»

Helkuri kandmine aga ei tähenda, et liiklusõnnetus on kandja puhul välistatud. Helkur on eeldus, et sind võimalikult kauge maa pealt märgataks, sõnas Pajumaa. Loomulikult kuulub selle alla ka helkuri õige kasutamine. «Kui see on hõlma all ja otsaga taskus, siis pole sellest ka kasu.»

Juhul kui helkurit pole ja leiad end pimedalt tänavalt, sobib enda nähtavaks tegemiseks näiteks nutitelefoni leedlamp, taskulamp või muu valgusallikas. Kellel aga on helkurid riietel, siis tuleb kontrollida, ega pole helkurribad või -riie oma helkimist pesemisega aja jooksul kaotanud. Aleksejeva ütles, et helkurit saab kodus kontrollida, kui taskulambiga seda pimedas toas valgustada või teha sellest nutitelefoni välguga pilti.

Kui korravalvurile jäädakse korduvalt, pärast mitmeid hoiatusi ilma helkurita liikumisega silma, võidakse seaduse järgi inimest trahvida. Trahvimine ei ole aga politsei esmane eesmärk. «See pole koht, kus politsei protokolle koguks, pigem on eesmärk inimesega rääkimine ja võimalusel helkuri andmine või siis koju viimine,» ütles Pajumaa.

Kui valite helkurit, soovitab politsei valida suurema pinna ja hea nähtavusega helkuri, mis oleks nähtav nii eest kui tagant tulevatele sõidukitele. Millised on aga tarbijakaitse soovitused?

Tarbijakaitse sõnul peab helkur tagama selle kasutaja piisava nähtavuse – näiteks kui helkur on liiga väike või katab helkurpinda sellele trükitud tekst vms, siis ei helgi helkur piisavalt ja seab selle kasutaja ohtu – põhjus on selles, et kandja eeldab, et autojuht tänu helkurile teda märkab, aga tegelikkuses ei ole autojuhil kehva helkuri tõttu võimalik helkurikandjat näha ega temaga liikluses arvestada.

Helkuri puhul kehtib reegel, mida suurem helkurpind, seda parem. Üldiselt on käsitööna valmistatud helkurite hulk Eestis aastatega kasvanud. Selliseid isevalmistatud helkureid, mis ei ole läbinud nõuetekohast vastavushindamist (tootel ei ole CE vastavusmärgist) ei ole lubatud müügiks pakkuda.

Samuti ei tohi teiste helkurisarnaste toodete, nagu helkivate võtmehoidjate, ripatsite, mänguasjade, märkide, ehete jne, müügil olla kauba nimetuseks «helkur».

Kui tootja soovib turustada oma toodet helkurina (kui ametliku isikukaitsevahendina, mitte lihtsalt aksessuaarina), tuleb neil tagada selle vastavus nõuetele. Selleks tuleb tootjal järgida helkuritele kehtestatud standardit ning läbi viia testimine ja toote vastavuse hindamine, mis võimaldaks tal kasutada CE vastavusmärgist. Märgis on kinnitus, et toode vastab nõuetele.

Kui selline kinnitus puudub, ei ole tegu helkuri, vaid aksessuaariga. Isegi kui helkur on valmistatud sertifitseeritud helkurkangast, siis sellest valmistatud lõpptoote kuju, suurus, lisatud detailid, trükised võivad toote tagasipeegeldumise omadusi oluliselt mõjutada.

Helkureid testitakse standardi alusel, mis sätestab nõuded helkurite kvaliteedile. Helkuril peab olema peegeldavat pinda vahemikus 15 kuni 50 cm² ühe külje kohta. Samuti on standardis määratud helkuri reflekteeriva ala tagasipeegeldumise omadused.

Aja jooksul helkurid kuluvad, eriti need, mis on valmistatud tekstiilist. Seega tuleks kandjail jälgida, et helkur oleks terve ja kahjustusteta, ning vajadusel see ka välja vahetada.

Samuti on vaja veenduda, et näiteks märg tekstiilhelkur helgiks (kuiv ja märg helkur võivad helkida erinevalt). Helkurikandjal tuleb ka jälgida, et selle asukoht oleks eesmärgipärane.

FAKTIKAST

Milline on nõuetele vastav helkur

Toote nimetuses on «helkur», mitte «helkiv», «helendav» vms

Pakendil on vastavusmärgis (CE), millega tootja kinnitab, et toode vastab kõigile kehtestatud nõuetele

Pakendil on viide standardile EVS-EN 13356:2001

Pakendile on märgitud tootja nimi ja kontaktandmed

Tootega on kaasas eestikeelne kasutusjuhend

allikas: tarbijakaitseamet

Tagasi üles