Lugeja küsib: kas jaanuaris makstavat detsembrikuu töötasu tuleb arvestada uue või vana alammäära järgi?

Uus maksusüsteem tekitab endiselt inimestes küsimusi.

FOTO: Craig Robinson/PantherMedia / Craig Robinson

«Arvestan detsembrikuu töötasu töötajale, kellega on töölepingus kokkulepitud töötasu alammääras. Väljamakse toimub 8. jaanuaril. Töötasu alammäär jaanuaris suureneb. Kas detsembrikuu töötasu arvestan uue või vana alammäära järgi?» küsis lugeja.

Vastab Tööinspektsiooni töösuhete nõustamistalituse nõustamisjurist Helena Ilves:

Töölepingu seaduse kohaselt ei tohi töö eest makstav tasu olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud töötasu alammäär. Kuigi pooled on vabad kokku leppima neile sobivas töötasu suuruses ja selle arvestamise alustes, siis töötasu kujunemine ei või viia selleni, et töötajale makstakse vähem kui kehtestatud töötasu alammäärale vastav summa.

Töötasu alammäär on alates 1. jaanuarist 2018.a täistööaja korral 500 eurot kuus ning tunnitasu alammääraks 2,97 eurot.

Kuna detsembrikuu töötasu on välja teenitud enne 1. jaanuarit 2018, arvestatakse detsembrikuu töötasu veel vana alammäära alusel (kuutasu 470 eurot, tunnitasu 2,78 eurot). Küll aga tuleb töötasu makstes arvestada aasta alguses kehtima hakkavate uute maksumääradega, sh pange tähele muudatusi tulumaksuvaba miinimumi arvestamisel. 2018. aastal kehtivate maksumäärade kohta leiate informatsiooni Maksu- ja Tolliameti kodulehelt https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/maksumaarad.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles