Suur ülevaade: millise operaatori netipakett sobib sulle kõige paremini?

FOTO: Mile Atanasov/PantherMedia / Mile Atanasov

Wifiruuter ja netipulk.

Võrdleme suures ülevaates Eesti sideteenusepakkujate internetipakette kiiruse, hinna ja omaduste poolest ning anname nõu, milline pakett sinu vajadustele sobiks.

Internetist on saanud paljudele eestlastele lahutamatu igapäevaosa, mis ühendab neid sõprade, tuttavate ja välismaailmaga. Internetiühenduse pakkujaid on Eestis aga mitmeid ning endale või perele sobiva paketi valimine võib võhikule osutuda keeruliseks.

Valiku lihtsustamiseks ja läbipaistvamaks muutmiseks koostasime eri operaatorite  püsiühenduste pakettidest tabeli, kus on kirjas hinnad ja pakettide erisused. Näiteks kas tegu on kaabelühendusega, valguskaabliga, 4G ühendusega või hoopis traadita virtuaalfiiberühendusega. Tabel on artikli lõpus.

Tehnilise järelevalve ameti side- ja meediateenuste osakonnajuhataja Oliver Gailan ütleb, et paketti valides peab igaüks hinna ja oma vajaduste põhiselt mõtlema ning tavakasutajatel pole tõesti mõtet kiirusega 500 Mbit/s ühenduse poole vaadata.

«Kes lihtsalt lehte loeb ja sotsiaalmeediasse postitab, see saab ka väiksemate megabittidega hakkama,» ütleb Gailan. Kui on soov nautida kõrglahutusega videoid üle interneti kas Youtube’ist või mõnelt muult saidilt, siis võiks Gailani sõnul 15+ Mbit/s ühenduse valida. «Või 30 (mbit/s toim), see rahuldab tavakasutaja ära,» ütleb juhataja.

Üleslaadimise kiirus tavakasutajale nii oluline pole. Gailan selgitab, et sellele tuleks tähelepanu pöörata, kui on tõsisem huvi oma pilte, videoid või sisu üles laadida, sest siis on see protsess kiirem.

Suuremat tähelepanu tasuks pöörata liitumislepingule. «Mõnikord on vaja seadmeid, et internetiühendust koju saada. Võiks uurida, kas ruuter või modem on liitudes hinna sees,» ütleb mees. Vahel võivad seadmed olla tasuta, kuid siis võib kaasneda tingimus, et klient peab olema kaks aastat lepinguline või on seadmed renditavad ning tuleb nende eest iga kuu maksta, informeerib side- ja meediateenuste osakonnajuhataja.

Suurel perel võiks Gailani sõnul internetiühendus mõnekümne megabiti kanti jääda. «See peaks rahuldama tavalise lastega pereinimese vajadusi, kelle lapsed tahavad võib-olla multikaid vaadata Youtube’is või mänge mängida.»

Tehnilise järelevalve ameti ametniku sõnul on kõige tulevikukindlam ühenduse tüüp valguskaabel. Selle kasuks tasuks otsustada, kui see on majanduslikult mõistlik ja asukohas saadaval. Seejärel tulevad vaskkaablid nagu koaksiaalkaablid.

«Optika on tulevikuks kõige kindlam valik, kus kiirustel ülemist piiri hetkel pole,» ütleb Gailan. Ühtlasi on kaabel alati kindlam ühendus, kui kõiksugused traadita lahendused, aga paljudesse kohtadesse kaabel praegu ei jõua. «Sellel puhul aitab traadita ühendus või traadita ühendus läbi mobiilsidevõrgu ehk 4G,» vastab Gailan. Mees soovitab, et enne kindla paketi valimist tasub asukohas proovida ja katsetada erinevaid 4G teenusepakkujaid, et leida enda asukohta sobivaim.

Seega tasuks kõigepealt mõelda enda asukohale ja uurida eri operaatoritelt interneti ühenduse võimaluste kohta. Kui valikus on kaabel või valguskaabel, siis tasuks nende kasuks otsustada. Juhul kui kaabelühendust pole, tuleks valida oma asukohas kõige paremini funktsioneeriv traadita ühendus. Selle kohta oskavad infot jagada teenusepakkujad. Kiiruse asjus peab klient ise otsustama, mis tema vajaduste ja harjumustega kõige paremini sobib.

Milliseid ühendusviise on?

Kaabelühendus: see on kõige enim levinud interneti püsiühendus. Korterisse või majja tuleb vask- või koaksiaalkaabel, mille puhul ühenduse kvaliteet on stabiilne, see ei sõltu ilmast ega teistest kasutajatest. Kaabelühenduse kiirus on aga füüsikaseadustega piiratud ja seega on ette määratud, kui palju ja kui kiirelt sellega infot saata saab.

Valguskaabel: see ühendus on väga tulevikukindel ja stabiilne, mis võimaldab andmesidel toimida ka väga kõrgetel kiirustel. Valguskaabel koosneb fiiberoptikast ja selle sees edastatakse infot laseritega valguskiirusel.

4G ühendus: üle õhu leviv internet, mis on mõjutatav nii kasutajate hulgast kui ka ilmaoludest ja kaugusest mobiilimastist. Olgugi et 4G maksimumkiirused võivad tavakasutajale olla enam kui piisavad, võivad operaatorid kehtestada ühendusepakettidele kiiruse ja mahu piirangud. Sõltuvalt asukohast, kus võrku kasutatakse, võivad kiirus ja kvaliteet erineda.

Virtuaalfiiber: Levikomi pakutav juhtmeta püsiühendus, mis vajab antenni otsenähtavust masti või vahejaamaga ja võimaldab stabiilsemat ning kiiremat traadita ühendust kui mobiilne 4G võrk.

Mida ettevõtted soovitavad?

Teenusepakkuja STV arendusjuht Vladislav Jarantsev soovitab uudiste lugemiseks ja arvete tasumiseks 5 Mbit/s alla ühendust. Kui on soov vaadata videoid, kuulata muusikat ning vaadata veebitelevisiooni, siis soovitab Jarantsev 25 Mbit/s allalaadimiskiirust.

«Seda kiirust me soovitame väikesele perele, kus kodus samal ajal internetiga on ühendatud kuni kolm seadet. Kui kodus on kolm või enam pidevalt internetis olevat seadet, soovitame valida kiirema internetiühenduse,» ütleb arendusjuht.

Kui klienti huvitab grupitöö, pilveteenused, kodukontor, võrgumängud, kõrge resolutsiooniga meediafailid ja voogedastusteenused, siis soovitab Jarantsev 100 Mbit/s allalaadimisühendust.

Telia pressiesindaja Raigo Neudorf kinnitab, et 5 Mbit/s allalaadimisega ühendus sobib peamiselt arvete maksmiseks, e-posti saatmiseks ja uudiste lugemiseks. Neudorf aga lisab, et kuna enamikus majapidamistes on üle ühe kasutaja või mitu seadet, millega tihti üheaegselt internetis käiakse, siis tasuks mõelda mahukama 20 Mbit/s kiirusega ühenduse peale.

Enne kindla teenusepakkuja ja paketi kasuks otsustamist pööra tähelepanu järgmistele asjaoludele:

  • Mõtle, kas vajad internetti rohkem kui ühele seadmele. Kui vajad internetti nii lauaarvutile, sülearvutile kui ka nutitelefonile või mõnda muud kombinatsiooni, siis küsi teenusepakkujalt just sulle sobivat lahendust.
  • Võrdle vähemalt kahe-kolme teenusepakkuja hindu ja tingimusi. Arvesta, et mõne paketi puhul pead ostma või rentima endale ka vajaliku seadme (modemi, ruuteri jms). Lisaseadmete kohta uuri täpsemalt klienditeenindajalt. Lepingutingimuste puhul pööra erilist tähelepanu punktidele, mis käsitlevad maksetingimusi ja lepingust taganemist. Kui sul tekib küsimusi, siis palu selgitusi klienditeenindajalt.
  • Kui soovid teenusepakkujat vahetada, siis tutvu olemasoleva lepinguga ning tee kindlaks, kas lepingu lõpetamisega kaasneb sanktsioone. Kuigi teise ettevõtte pakkumine võib olla ahvatlev, veendu enne lõpliku otsuse langetamist, et teed õige valiku.
  • Internetiteenuse osutajad pakuvad sageli komplekslahendusi. See tähendab, et sul on võimalik ühe lepinguga saada internet, mobiilside ja digitelevisioon. Kuigi selline lahendus võib olla väga mugav, pead kindlasti hoolikalt mõtlema, kas see on just sulle sobiv.
  • Mõnikord pakuvad internetiteenuse osutajad liitumisel mõnda seadet tasuta. Tea, et lepingule alla kirjutades seod ennast teenusepakkujaga kindlaks perioodiks ja määratud kuutasuga. Ennetähtaegselt lepingut lõpetades pead arvestama, et teenusepakkuja võib sinult küsida lepingu ennetähtaegse lõpetamise eest tasu (käsitlustasu/leppetrahvi). Selle suurus oleks sul mõistlik enne lepingu sõlmimist välja uurida.
  • Kui sulle tehakse pakkumine telefoni või muu sidevahendi teel, siis tea, et võid lepingust taganeda 14 päeva jooksul pärast jah-sõna ütlemist (v.a teenuste puhul, mida oled oma nõusolekul või algatusel hakanud enne taganemistähtaega kasutama).

Allikas: Tarbijakaitse

Tagasi üles