Hiire- ja rotimürkide müügile lisanduvad piirangud

fodder, animal, pet, mammal, animals

FOTO: Anna Puhan/PantherMedia / Anna Puhan

Alates 1. märtsist ei ole enam jaemüügist võimalik osta senise kangusega hiire- ja rotimürke, kuna nad on tervisele kahjulikud.

Terviseamet juhib tähelepanu tõsiasjale, et alates 1. märtsist keelatakse jaemüügis tavatarbijaile senise 0,005-protsendilise toimeaine sisaldusega hiire- ja rotimürkide (biotsiid) müük, kuna nendes sisalduvad antikoagulantsed ehk vere hüübimist pärssivad toimeained ei ole inimese tervisele ja keskkonnale ohutud.

Piirang tuleneb poolteist aastat tagasi Euroopas jõustunud ja sellel aastal rakenduva kemikaali klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise määruse muudatusest. Seega on biotsiidi loaomanik kohustatud alates 1. märtsist järgima uusi, määruse muudatusest tulenevaid nõudeid. 

Seni müügil olevad 0,005-protsendilise toimeaine sisaldusega antikoagulantsed roti- ja hiiremürgid on uue klassifikatsiooni kohaselt pikaajalisel või korduval kokkupuutel inimeste elundeid kahjustavad ja võivad kahjustada loodet. Sellised näriliste mürgid on edaspidi  lubatud kasutamiseks ainult kutseliste kasutajate poolt ja müügil vaid hulgikaubanduses.

Ohtude vähendamiseks nii inimese tervisele kui ka keskkonnale peab alates 1. märtsist tavatarbijale kättesaadavaks tehtud antikoagulantsetes näriliste mürkides toimeaine sisaldus jääma alla 0,003 protsendi.

Näriliste leviku piiramiseks tuleb hoida toiduaineid ja lemmikloomade sööta  suletud nõudes, toidujäätmete komposteerimisel kasutada võimalusel kinniseid kompostimisanumaid. Vaadata üle ruumid ja sulgeda kõik augud, praod ning katta vajadusel avad traadist võrguga. Väiksema hulga närilistega võitlemiseks saab kasutada lõkse või võtta majapidamisse hiirtest huvitatud kassi. Kui närilisi on palju, siis tuleb nende hävitamise kohapealt nõu pidada kahjuritõrje teenuse pakkujatega.

Toimetus ootab lugejate küsimusi Saada küsimus

Populaarne

Tagasi üles